| AcerZ a întrebat:

Salut mi-ati putea spune si mie cum imi pot exprima opinia despre semnificatia titlului unei poezii?

Răspuns Câştigător
| Happppy1 a răspuns:

In introducere spui daca este un titlu simplu(indica un anotimp, un sentiment, un animal etc.) sau deosebit(indica o metafora/epitet etc.). Apoi spui ce ti-a transmis titlul la prima vedere, la ce a reusit sa te duca cu gandul.(titlul mi-a amintit de imaginea...)
In cuprins, analizezi titlul in relatie cu textul. Dupa caz, poti spune ca titlul este unul potrivit pentru text deoarece este reluat in versurile poeziei/este primul vers din text/ putem sa ii alcatuim campul lexico-semantic cu cuvinte din text(dai si exemple). In cazul in care titlul se repeta in text de mai multe ori, spui ca titlul este simbolul poeziei.
In incheiere poti spune ca, in concluzie, titlul este foarte important pentru cititor, deoarece il ajuta sa isi faca o idee despre subiectul poeziei/ il face curios in legatura cu continutul poeziei.

1 răspuns:
| MadRaven a răspuns:

La primul argument, spui din ce este format titlul d.p.d.v. morfologic. Apoi specifici dacă titlul reprezintă vreo metaforă, un epitet etc. sau o imagine artistică/motorie/olfactivă ş.a.m.d.
Apoi prezinţi poezie. Spui acolo ce se întâmplă în poezie, ce se descrie în ea. După ce ai scris asta, spui că titlul se află într-o relaţie de maximă transparenţă cu poezia propriu-zisă.
Dacă vrei să pui ceva mai deosebit în încheiere, spui că titlul creează un orizont de aşteptări.