| lavandalia a întrebat:

Stiti ce consecinte a avut pactul Molotov-Ribbentrop pentru Romania > PS:nu vreau site-uri imbarligatoare

Răspuns Câştigător
| Octavian007 a răspuns:

Acest pact avea un document aditional secret al carui articol 3 preciza: din partea URSS este precizat interesul pentru Basarabia" partea germana avea total dezinteres politic pentru aceste zone
Practic a avut rol in pierderea Basarabiei, a tinutului Herta si a nordului Bucovinei( acestea doua nu erau mentionate in pact).

3 răspunsuri:
| lavandalia explică:

Raspuns clar va rog

| corolav a răspuns (pentru lavandalia):

Păi, dacă ţi s-a părut că nu a fost suficient de clar de ce ai dat funda?
Du-te pe google, la pactul Ribbentrop - Molotov, şi vei afla mult mai detaliat!

| lavandalia explică (pentru corolav):

Care e problema vezi-ti de tine