| AndradaAndradaAndrada a întrebat:

Stiti cum se zice TEMA (exercitii pe care ni le dau profesorii sa le facem acasa) in latina? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă Andrada, ai abia două săptămîni de şcoală şi deja aţi şi început cu miloaga pe TPU. Profitaţi de anonimatul în care vă acoperiţi identitatea şi vă aşezaţi în faţa calculatorului precum un cerşetor la capra podului.
Dacă aceia o fac din nişte anume considerente( şchiopi, ologi, nu au o mînă, sînt bătrîni, nu mai pot munci, nu mai au pe nimeni care să-i ajute, etc.), matale din care considerente recurgi la asemenea subterfugii? Eşti întreagă ( corporal vorbind), ai o minte care te ajută ( dovadă că ştii să lucrezi pe calculator), ai nişte părinţi care te susţin material. Matale ce obligaţii ai, şcolar fiind, decît să mergi la şcoală, să nu chiuleşti de la cursuri, să iei aminte la ce ţi sepredă la ore şi să îţi faci temele pe care le cer profesorii.
Nu înţeleg de ce matale ai ţinut cu tot dinadinsul să intri într-un liceu dacă ai ştiut din start că nu prea ai chef de a învăţa? Doar pentru a spune lumea despre matale că eşti la liceu? Dovada rezultatelor de la BAC-ul din acest an este urmarea firească a nemuncii pe o perioadă de patru ani în această şcoală care este liceul. Dacă şi matale ai pornit cu aceşti paşi de pe acum, sînt convins, cu peste 99%, că peste patru ani vei fi şi matale printre aceia care vor plînge pe lîngă zidurile şcolii.
N-ai decît să mă înjuri dar ăsta va fi adevărul. Sfatul meu este: Pune mîna pe carte acum cît încă nu e prea tîrziu şi vei avea numai de cîştigat.
Cînd ai intrat în această şcoală nu ai aflat că şi latina va fi unul dintre obiectele de studiu şi că atunci ar fi însemnat că e necesar să-ţi procuri un dicţionar ( sau două mai exact ) latin - român şi unul român - latin =
Ai dicţionarul, te uiţi în el şi vezi cum se spune în limba latină la cuvîntul " temă ".
În ultima instanţă...De ce eşti atît de "deşteaptă", cînd de fapt nu eşti şi nu te duci la profesor, după predare, să-i spui acestuia : " Domnule profesor, eu aici nu am înţeles!". Nu va fi niciunul care să te refuze. Oricît ar fi el de chisat sau poate de nesuportat de către elevi. El te va îndruma în cîteva cuvinte, tu vei lucra acasă şi la ora următoare vei veni cu lecţia învăţată.
Văd adeseori că sînt mulţi şcolari care răspund, şi cel mai adesea foarte bine,, la o serie deîntrebări ale unora dintre voi. Aceia cum de pot să ştie, cum de pot şi vor să înveţe şi mulţi dintre voi veniţi numai cu cerşitul la TPU?

| minionforever2005 a răspuns (pentru corolav):

Hei, stiu ca nu e treaba mea, dar nu mi se pare vinovata sub nicio forma ea. Sincer. Probabil ca ii trebuia pentru titlul si urma sa faca rezolvarea exercitiilor pe cont propriu, la fel cum imi trebuie si mie. Pana acum am facut o singură ora de latina (prima din viata mea, de alt fel) si uitati ca am omis sa intreb profesorul. Suntem copii si uitam, la fel ca toti oamenii. Si, apropo, nu ca incerc sa fac pe desteapta, dar "î" se foloseste doar daca este prima sau ultima litera dintr-un cuvant. O seara buna!

| wintage a răspuns:

S-a inventat Google Translate de vreo cativa ani...
Cica "Theme" laughing