| Doarunaltutilizator a întrebat:

Salut.
Stiti cum sa lucrati in CodeBlocks? aveti sa-mi dai ceva sfaturi?
Imi trebuie pentru la informatica(sunt in a8a),vreau sa se stie ca nu are de aface cu o tema pentru acasa.
Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

CodeBlocks e doar un IDE, nu e fizica nucleara sa lucrezi in el. Sa te descurci intr-un limbaj de programare e insa alta mancare de peste.

| Ineys a răspuns:

Sa lucrezi in codeblocks? Trebuie doar sa stii sa scrii, si desigur sa stii c++, programare algoritmica, etc. E mult de munca. Sa lucrezi in codeblocks e simplu, doar scrii bucata de cod si o compilezi, gen, ceea ce invata toti programatorii la inceput laughing : cout

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Cout de 2 ori semnul mai mic, ghilimele Hello World! si inchizi ghilimelele, apoi pui punct si virgula. Nu stiu de ce nu-ti pot scrie cum trebuie, de aia ti-am scris in cuvinte.

| Ravenheart a răspuns:

Există tot felul de tutoriale pe internet. Poți încerca să lucrezi și în Small Basic sau Scratch. Ideea e să fii atent la fiecare pas și să știi engleză.