| AnutzaTa a întrebat:

Sunt clasa a 4-a si nu stiu o problema si ma tot chinui la ea.La o gradinita s-au adus o cantitatee de lapte.La micul dejun sa consuman 1 supra 3 din cantitate, iar cu 2 supra 3 din rest sau preparat prajituri. Daca au ramas 8 litri, ce cantitate de lapte s-a adus la gradinita? URGENT pentru data de 2.03.2010 URGENT dau funda funda

Răspuns Câştigător
| andra_8151 a răspuns:

8*3=24(cantitatea de lapte care a ramas dupa ce au dat laptele da baut la aia mici) iar 24:2*3=36(cantitatea de lapte de la incept)sper ca ai priceput...

6 răspunsuri:
| semix a răspuns:

1/3 din acel rest = 8L =>restul de lapte care nu a fost consumat de copii 3*8 = 24 L => cantitatea de lapte adusa 2/3=24 -> 12 *3= 36L. OFF copii au băut 12 L -> a 0.25L cana => 48

| andra_8151 a răspuns:

Ok... ca sa iti explic mai bine: notam cantitatea totala cu x si avem asa: (1:3)*x- e cantitatea pe care o beau aia; iar (2:3)*[x-(1:3)*x] e cantitaea pe care o folosesc la prajituri deci mai raman(1:3)[x-(1:3)x]=8(aia 8 l de lapte care mai raman)si din ultima ecuatie scoti asa:
x-(1:3)x=8*3
(2:3)x=24
x=24*3:2
x=36

| AnutzaTa explică:

EI BINE SCOATEO LA UN FILMbig grin

| crisi649 a răspuns:

Pai scrii 1 supra 3 +2 supra 3 si da egal cu 3 supra 3 apoi faci 3 ori 3 egal cu 9 +8 egal cu 17 si atatia litri sau adus crede-ma ca e bine eu sunt in clasa a5 si eu faceam probleme din astea e corect FUNDA?

| Ananas2 a răspuns:

Hey anna :*. uite asa se face :
cantitatea o notam cu "x"
x l= 1 supra 3+ 2 supra 3+ 8 supra 1
x l = 1 supra 3 + 2 supra 3 + 24 supra 3
x l = 27 supra 3
x l=9
funda? puppy dog eyes

| ghinionistul112 a răspuns:

Raspunsul corect il are crisi649! este egal cu 17

pentru ca prima data se face fractia si dupa aceea se face adunarea si scaderea!
lasa netul deoparte si pune-ti burta pe carte daca vrei sa fii cineva in viata!