| AnutzaTa a întrebat:

Buna TPU.Sunt clasa a 4 a si nu inteleg 3 probleme si nu ni le-a explicat doamna in clasa si nu stiu ca daca stiam le faceam.

1 Prima problema
Dupa ce a vandut 26 l de lapte si inca jumatate din cantitatea ramasa, un comericant constata ca i-au ramas 3 supra 8 din cantitatea totala.Cati litri de lapte erau la inceput in magazin? Raspunsul trebuie sa imi dea 104

2 A doua problema
Pe o farfurie sunt bomboane.Maria a luat jumatate din numarul de bomboanelor si inca trei.Fratele ei a luat 1 supra 3 din bomboanele ramase si inca 3, pe farfurie au mai ramas 3 bomboane.Cate bomboane au fost pe farfurie? Raspunsul trebuie sa fie 24

3 A treia problema
Pe terenul de sport sunt mai multi copii. Dintre ei, 3 supra 8 joaca fotbal, 3 supra 5 din rest jaoca volei, iar resul se plimba cu rolele.Cati elevi sunt pe teren, daca cu rolele se plimba 8 copii? Raspunsul trebuie sa imi dea 32.

DAU FUNDA URGENT PENTRU DATA DE 7.03.2011 MULTUMESC

1 răspuns:
| Lulu_3715 a răspuns:

E usor mai gandestete.Ca eu nu am cum sa it explic asa. dar uitate afla cati l de la lapte a vandud adica 26:2=. si faci 3 supra 8. Sa vezi cat iau ramas. si o sa iti iese.big grinwinking succestongue