| xBlueEyes a întrebat:

Sunt clasa a IX-a la un profil de mate-info si ma gandesc ca dupa terminarea liceului sa ma duc la o facultate cu specializare programare/informatica in general.
Ce facultate imi recomandati?
(ar fi recomandat sa imi spuneti din experienta proprie sau din experienta prietenilor vostri)

4 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Iti recomand sa pleci in state si sa faci cursuri de programare daca asta vrei, facultatile din ro sunt lame(si nu doar in ro), dar vor sari acum multi ca sunt bune (fals, studentii buni oricum se descurca bine si la o facultate penala si trage stima facultatii in sus)

| DeeaMarry a răspuns:

Politehnica-Calculatoare.
O sa devi inginer-programator, cu dubla specializare (soft si hard), iar locurile de munca sunt numeroase, mult mai multe decat numarul absolventilor.
Salariul minim e de 500 euro pentru 8 ore/zi, 5 zile/saptamana si se reevalueaza o data la 6 luni. Nu se iau impozite din salariul unui programator!
Per total, profesie mai buna nici ca puteai gasi.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Titu Maiorescu

| Petre_Catalin_1995 a răspuns:

Salut! Aici gasesti rezultatele unui concurs de programare intre cele mai bune 120 de facultati din lume. http://icpc.baylor.edu/scoreboard/ Spre surprinderea multora, facultatile din State /Anglia nu sunt mare chestie..sunt doar recunoscute. Cele mai bune facultati de info din lume,si in special de programare, se gasesc in Rusia,Polonia si Asia. Facultatile din Romania (Unibuc,Politehnica,UVT,UAIC etc) sunt facultati bune si poti fi sigur ca daca ai terminat una dintre ele nu vei fi somer dupa. In plus, cunosc o multime de cazuri cu studenti care au facult facultatea in Romania si dupa au plecat afara sau de studenti care puteau pleca la facultati gen Harvard, dar au ales Bucurestiul. Ca sa concluzionez, se merita sa te duci afara doar la o facultate de top gen Cambridge, Oxford, in nici un caz la facultati de mana a 2-a cum ar fi Manchester sau 95% din facultatile din SUA. Si ca sa iti faci o idee, in Anglia nu poti rezista fara 10000 de lire pe an, asta pe langa costurile facultatii care depasesc 10000 pe an, iar in SUA la MIT de exemplu costurile sunt cam de 50000 de dolari pe an.