| adddaa a întrebat:

Sunt in a9a (mate-info, daca conteaza). Am dat saptamana trecuta un test la chimie si astazi le-a adus. Am luat 8, si am facut totul perfect, in afara de un exercitiu de 2p, a carui cerinta era de genu: un element are o configuratie stabila daca pune in comun 3e (si am zis ca daca pune in comun, cedeaza) Chestia este ca eu in gimaziu n-am facut nimic de genul asta, cand am ajuns acasa am cautat prin caiete si n-am gasit nimic. Si dupa ora i-am spus ca nu am facut in gimnaziu nimic de genul asta, si mi-a spus: si care e problema mea?

As vrea sa stiu ce sa fac i continuare... eu vroiam sa merg la olimpiada, ca ma pasioneaza chimia, dar dupa faza de azi, nu stiu daca imi mai doresc. As vrea sa renunt.

Imi puteti da un sfat? Ce sa fac? Cum ar fi mai bine?

Multumesc ca mi-ati citit intrebarea.

Funda.
ps: nu nota in sine m-a intrigat, ci cum s-a purtat profesoara. Credeti ca mai merta sa-mi iau responsabilitatea de a mai merge la vreo olimpiada?

12 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De ce crezi că profesoara a greşit? Eşti tu mai deşteaptă ca ea? Şi nu înţeleg "cum s-a purtat profesoara"? Ţii neapărat să ai 10. Mergi şi întreab-o pe profesoară unde şi ce anume ai greşit, vei lua notă de această lacună a ta şi mergi mai departe, şi te du şi la Olimpiadă! Eu aşa consider corect din parte unui elev iar nu imediat să te superi că profesorul ar fi greşit. Încearcă să-ţi revizuieşti atitudinea şi caută greşeala întîi în tine şi apoi în alţii.

| adddaa explică (pentru corolav):

Eu am intrebat-o sa-mi spuna de ce am gresit si nu mi-a spus, mi-a zis sa raman dupa ora, am ramas si i-am adus aminte si asta a zis: ca n-o intereseaza. asta m-a intrigat, ca nu mi-a explicat de ce era asa si nu cum am scris

| adddaa explică (pentru corolav):

Si nu vroiam o nota mai mare, pur si simplu, vroiam sa stiu de ce, crede-ma, ca acum 8 nu e un capat de tara. Deci nu la nota ma refeream, eu vroiam un raspuns. happy

| Zangetsu a răspuns:

Pana la urma care e problema?
ai gresit cand ai spus ca cedeaza electroni?

| adddaa explică (pentru Zangetsu):

Da. am scris ca cedeaza si nu era bun, si s-a dus tot exercitiul

| Zangetsu a răspuns:

Cred ca faza e ca a pune in comun nu e acelasi lucru cu a ceda electroni.
cand cedeaza electroni, acei electroni se duce la un atom care are nevoie de electroni pentru configuratia stabila. in cazul asta nu se poate ca ambii atomi sa cedeze.

| adddaa explică (pentru Zangetsu):

Multumesc ca mi-ai explicat, ai fost singurul laughing si am inteles pana la urma, mersi happy Si na... nu am ce face, trebuie s dau teza la chimie (cea mai buna optiune) si cred ca o sa ma duc la olimpiada, daca tot imi place happy

| adddaa explică:

Am intrebat-o sa-mi explice de ce am gresit. si nu mi-a zis.

| Gupy01 a răspuns:

Mda, si eu azi la Contabilitate mi-am stricat 2 puncte rosii pentru 2 exercitii corecte. Nu ai ce sa zici, ce sa faci. dupa parerea mea du-te la olimpiada, nu stiu ce ai de pierdut.

| PapushaDeCristaL a răspuns:

Asa sunt toti profi vor note mari si ei se poarta urat...lasa ca o sa vina randul ei sa te intrebe ceva si tu sa-i spui: nu-i treaba mea!
Asa ca mai bine te duci la olimpiada daca tot te pricepi, oricum bravo tie ca eu is varza la chimie asa ca bafta la chimie si la olimpiada.

| GGG562852 a răspuns:

Lectia cu primire cedare de electoni eu am facut-o si in clasa 9 (mate-info). si in legatura cu olimpiada eu consider ca ar trebui sa mergi, mai ales daca zici ca te pasioneaza. profesoara mea de chimie se comporta asemanator cu noi si incercam sa o multumim si sa facem ce zice ea pentru a nu se supara.
Acum este doar decizia ta. happy

| Rockmaiden a răspuns:

Ar trebui ma intai sa te interesezi de la ceilalti colegi dintra 11-a a 12-a sa vezi cum e profesoara si daca ai cu cine face carte!
Conteaza foarte multe stilul de predare al profesorului si de bagajul sau de cunostinte!
Eu fiind intra a 12-a iti propun sa astepti pana intra 10-a pentru a te familiariza cu profii si stilul lor de predare!
Ar fi mai bine sa-i verifici, consultate cu manualul sau cu alte surse de informare si iti vei da seama!