| CastiCuMicrofon a întrebat:

Salut.
Maine am etapa locala la olimpiada de la matematica. Am facut pregatire pana acum dar profesoara mi-a zis ca eu in gimnaziu nu am facut nimic (eu vin de la tara asa ca nu am facut cine stie ce la matematica la olimpiada, chiar daca am luat 10 la capacitate) si nu sunt prea sigur de mine. Nu stiu daca am sanse sa trec mai departe.
Sunt in clasa a IX-a
Ce sfaturi imi puteti da?

4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Sa nu-ti prea pese de ce-a zis profesoara, o sa faci ceea ce stii mai bine, chiar daca ai invatat la tara. Unii profesori isi au preferatii lor, cunoscuti din 5-8 pe care nu-i mai detroneaza din statutul de"elev bun" -cu toate ca nu se remarca fata de restul clasei.Capul sus,pieptu-nainte,gandul la patrie!
p.s. Uita-te bine care-s cerintele exercitiului/problemei, verifica-te la final cap-coada, toate calculele fa-le in scris, pe ciorna, nu te baza pe calculele mintale.Doamne-ajuta!

| ghtm a răspuns:

Fii sigur in sine! Eu tot credeam la inceput ca nu voi avea sanse la olimpiada, mai ales cind am vazut exercitiile ce trebuia sa le rezolv... Eram disperata. dar am luat locul 2 si voi spera anul viitor sa iau locul 1. Asa ca, fii increzut in tine, si totul va fi OK!
p.s. nu uita sa iti iai o bucata de paine cu tine big grin happy

| narcysutza a răspuns:

Du.te confrunta.te cu subiectele

| narcysutza a răspuns:

Du.te confrunta.te cu subiectele, ce crezi ca cei de la oras sunt mai destepti? te rog suntem in lumea in care totul e pe favoritisme, te felicit pentru 10 si sa stii ca nici la oras nu umbla cainii cu covrigi in coada ca sa.ti zic pe romaneste