| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, sunt in clasa a 12 a si mai am 2 luni pana devin majora,as vrea să mă retrag de la scoală si nu vreau sa afle parintii, cum ar trebui sa procedez?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca vor afla in final... oricum decizie mai idioata de atat nu cred ca poti lua... ai gasit vreun loc de munca la videochat sau?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Şi de ce ai face o astfel de TÂMPENIE? thinking

Oricum, tu poţi depune Cerere de retragere/întrerupere a anului şcolar doar DUPĂ ce vei fi majoră!
Până atunci, această Cerere poate fi depusă doar de către părinţii tăi...
Şi chiar dacă aştepţi încă 2 luni şi apoi te retragi, tot este posibil ca Diriginta să anunţe părinţii!
Chiar dacă nu-i anunţă, la un moment dat, tot se află...

Toate cele bune!

| AC4S4 a răspuns:

Si peste 5 ani cand iti dai seama ca trebuie sa faci ceva cu viata ta vei da vine pe cine?

+Daca nu ai cele 12 clase terminate ai multe dezavantaje. Daca vrei viza in SUA, cele 12 clase sunt o conditie...
Dar fiecare cat poatehappy

| Anonimuserr a răspuns:

Păi faci pe șestache această procedură fără să spui o vorbă lor. Asta e tot. Nu trebuie să dai de bănuit.
Deși te sfătuiesc să nu faci asta. Mai bine continuă cu învățătura și bacalaureatul. Oricum se va afla chiar dacă ești majoră șiu ai discernământ. Vei avea mai mari probleme cu părinții.
Oricum nu înțeleg de ce retragi în al 12-lea ceas. Mai bine să iei bacul, te îneci la mal ca țiganul la mal. E mare prostie să te retragi acum. Nu înțeleg de ce aveți idei din acestea, dar mă rog e problema fiecăruia.

| Dintrebare a răspuns:

Exista oricand posibilitatea ca parintii tai sa primeasca un telefon de la scoala sau de la o cunostinta care stie ca nu mai mergi la scoala si sa ii anunte. Nu cred ca vei reusi sa le ascunzi lucrul asta. Mai ales daca stai intr-un oras mic, sigur vor afla. Altfel, cam proasta idee ti-a venit sa nu mai mergi la scoala. Vezi ca fara diploma de BAC nu prea te mai angajeaza nimeni

| NoRegretsxx a răspuns:

De ce ai face asa ceva? Te ineci ca tiganul la mal? Mai ai un an. Stay in school!

| chitaramea a răspuns:

E destul de greu a faci asta deoarece diriginta va ajunge sa sune parintii, deci ei vor afla. Problema este ca nu inteleg de ce vrei sa faci acest lucru? Probabil ai un motiv intemeiat pe care eu probabil nu il stiu. Totusi as vrea sa iti dau un sfat : termina scoala poate reusesti sa iei si bacul e un lucru pe care il poti regreta mai tarziu daca nu il faci. Adica cu ce te poate deranja chestia asta mai ai putin. Ai ocazia sa ai un viitor putin diferit fata de cei care renuta la scoala pe motive nu prea inteleiate. Poti vedea atatia oameni care au renuntat la scoala si acum se duc la seral cand isi puteau face viata mai usoara facand ceea ce aveau de facut in timpul adolescentei. Bafta!

| laury24 a răspuns:

Pai daca esti in clasa a 12 a nu mai poti rezista 8 sa 9 luni? eu cred ca ar trebui sa iti termini scoala