| Dontforgettosmile a întrebat:

Am o mica problemuta si va rog sa cititi, sa ma ajutati cu niste sfaturi, nu radeti happy
Acum cateva luni am cunoscut un baiat din scoala mea, amandoi fiind de.a opta. Am inceput sa avem proiecte si ocupatii comune si ne.am apropiat din ce in ce mai mult. Am ajuns ca un fel de "very good friends" care se respecta, se distreaza impreuna cu prietenii comuni si ne tachinam non stop, ne "lovim" si gadilam din joaca (da, suntem doi "nebuni"). Multi zic ca ne.ar sta bine impreuna si ca suntem adorabili, dar eu nu ma gandesc momentan la asta.
Treaba sta cam asa: eu nu l.am invitat niciodata acasa si nici el pe mine, sa cunoastem familiile si alte chestii. (Va rog nu va ganditi la prostii, suntem responsabili si inca mici! big grin ). Eu pana acum nu am adus niciun baiat acasa, numai pe prietenele mele, si parintii mei sunt foarte speriati in legatura cu baietii. Tata mai ales nu vrea sa auda de niciun baiat, sunt sigura ca l.ar trimite acasa "pachet" imediat ce l.ar vedea. Daca nu asta, atunci ar sta non stop langa noi, nici la 2 metri distanta, ca nu care cumva sa facem "ceva". Dar eu nu sunt deloc asa! Parintii mei nu au incredere, eu chiar nu stiu ce ii cu ei. Au zis ca la 18 ani pot face ce vreau. In asa fel cred ca nu o sa am un "prieten" nici la 17 ani jumate si acum am 14 ani! Nu vreau sa devin o ratata care nu poate avea prieteni baieti si nici nu vreau sa ajung in situatia sa trebuiasca sa-mi mint parintii.

Cum ar trebui sa procedez? Helpp! :'(

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Continuati sa fiti prieteni adevarati si sa va preocupe mai mult invatatura, pentru sustinerea cu succes a Evaluarii nationale de la sfarsitul anului scolar 2014-2015.Va doresc mult succeas in sustinerea Evaluarii nationale!

| Dontforgettosmile explică (pentru Emilian65):

Multumesc. deja facem asta. dar nu m.ai ajutat cu prea multe sad

| LoveSleep a răspuns:

Vorbește cu ei, spune-le ce ne-ai spus și nouă.

Răspuns utilizator avertizat
| MagicOneT a răspuns:

Totusi, suntem in secolul 21, poti sa le spui asta parintilor tai...

PS: Succes la examen. happy

| Amerilyse a răspuns:

Tin minte ca la sfarsitul clasei a 8-a le-am facut si eu cunostinta parintilor cu prietenul meu.laughing
Si ei erau la fel, dar le-am explicat cum sta treaba si spre surprinderea mea, au inteles cum sta treaba. Iar daca a tai nu o sa inteleaga, pai atunci te vei vedea cu el in oras, cafenele, scoala, aveti voi unde. laughing
Dar iti spun din propria experienta, nu poti fii "bff" cu un baiat, mereu o sa se ajunga la mai mult. laughing

| gedanken a răspuns:

Nu consider ca esti o ratata daca nu-ti poti aduce prietenii acasa. Minciuna iese clar din discutie. Vorbeste cu parintii tai si explica-le cum sta situatia. Increderea se castiga si cu timpul or sa observe ca nu au avut de ce sa-si faca griji. Nu a spus nimeni ca nu poti sa ai prieteni, dar acum depinde la ce te referi. Ai timp pentru toate, stai linistita. Toate vin la timpul lor.

| dani1tivi a răspuns:

Off off.Parinti astia, ai putea sa nu le spui ca ai un prieten(cand o sa ai sau daca ai)...practic daca ei nu intreaba nu iai mintit cu nimicwinking... sau a doua varianta, sa astepti pana la 18 ani sad.Tu decizi.

| ligolas a răspuns:

Dmne nu ii mai inteleg pe parintii astia comunisti. auzi si u le e frica sa auda de baieti. pai daca a facut o fata (adica pe tine ) era normal sa se gandeasca macar unul dintre ei sa comunice cu tine sa vorbeasca orice sa fiti pr buni. nu stiu ce sa zic dar parerea mea este sa iti faci curajul sa voresti cu unul din parinti. acum nu stiu cu, care te intelegi si u mai bine si explica-i care e treaba. mama /tata/ uite am si eu un prieten cu, care ma inteleg foarte bine nu am nicio rel cu el de gagicareala etc vezi tu ce ii bagi dar comunica cu ei parerea mea daca, chiar ti la baiatu asta. si dupa cate vad eu voi chiar va placeti si nu stiti cum sa o luati si inca un lucru vreausa iti mai zic si cu asta am incheiat sa nu strici o relatie de prietenie foarte buna pentru o rel de gagicareala instabila... eu zic sa nu te grabesti cu el si sa continui rel de amiciitie ..si cu timpu o sa vezi mai bine cum decurg lucrurile ..toate vin de la sine! daca ti-am fost de ajutor. baga o funda ca te crap laughing) (glumeam ) mult noroc!