| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt foarte disperat, am nevoie de o părere, sa va spun cum sta treaba, bunica mea va avea o operație (cancer la rinichi sau ceva de genul) și bunicul meu este destul de distrus pe faza asta, ei m-au crescut de mic copil deoarece părinții fiind în Italia la munca, aici am copilărit și aici fac și scoala, iar acum părinții au venit, fiindcă avem foarte multe probleme și mi-au spus sa rămân cu ei (la alta casa) în timp ce bunicii spun sa rămân aici. Vreau sa aud o părere și cum ar trebui sa procedez, eu as vrea mai mult sa stau cu părinții mei dar nu-i pot lasa asa nici pe ei. Voi face naveta cu microbuzul la școală în cazul în care voi sta cu părinții. Mi-e foarte greu la bunici fiindcă nu prea mai avem loc pentru ca suntem 2 familii într-o curte, undeva la 15 pers și eu sunt o persoana care prefera liniștea, nu știu ce alegere sa fac, deoarece orice aleg îmi va schimba viata, am timp pana luni, va rog, ajutați-ma!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evilyn a răspuns:

Fi alături de bunicii tai in perioada asta.
Eu vad doua variante:
1. Ori vorbeste si cu părinții tăi si explica-le ca nu poti sa ii lași singuri intr-o perioada ca asta si macar sa aștepte si sa te muti la ei după ce are bunica ta operația si se recuperează... mai mult ca sigur parintii vor înțelege, pentru ca bunicii tai sunt si parintii unuia din ei.
2. Ori mergi la parinti dar, te rog, viziteaza-ti bunicii cat poti tu de des si suna-i des.
Iti inteleg situatia perfect, crede-ma. Si iti garantez ca chiar daca vei rămâne cu bunicii inca o perioada sau daca vei rămâne cu parintii, nu iti va schimba viata asa mult cum crezi. Insa regretul pe care il ai cand gresesti fata de cineva sau cand stii ca nu ai fost alături cuiva e ceva ce te macină.
Mi-a rămas in minte o vorba a unui profesor: "Bunicii sunt buni, dar au un obicei prost. Se sting."

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roaga-i pe parinti sa ii primeasca si pe bunici la voi, cel putin pana se mai imbunatateste situatia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ania):

Mai femei, chiar nu inteleg de ce raspuzni fara sa jdueci inainte!
Tu ai citit topicul baiatului?
Cum sa ia bunici la parintii lui cand baiatul a spus clar ca parintii sunt in starinatate, la munca, in Italia!
Unde-i sa care doi batrani bolnavi, in care unul are cancer ...pe camp sau unde munesc oamenii aia in Italia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai atasat de bunici.Sunt parinti cei care ti-au dat viata dar mai mult cei care te-au crescut.

| Mihai0101 a răspuns:

Du-te cu parinti tai si cand o sa ai timp o sa-i vizitezi si pe bunici!
Nu cred ca o sa se supere nimeni

| Ka0ru a răspuns:

Ramai cu bunicii, mai ales ca bunica ta trece prin ceva greu.

| alex13763636 a răspuns:

Alege părinții ca ei teau facut