Sunt in clasa a 7-a si am auzit ca anul viitor pentru admitere in liceu va fi suta la suta examenul si nu va mai conta media generala 5-8. Este adevarat?
Funda!

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Printre schimbările anunţate se numără şi impunerea unei medii minime, de 5, pentru admiterea la liceu, începând din 2015. Nu se specifica nimic de media de intrare in liceu. Anul asta mediile din clasele V-VIII au o importanta mai mica pentru calculul mediei de admitere.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Ceea ce spui tu se aplică începând cu Evaluarea Naţională 2015 - vezi linkul :
http://www.gandul.info/......5-11490588

http://www.hotnews.ro/......imum-5.htm

Încă NU s-a precizat dacă se va modifica modul de calcul al mediei de admitere!
Doar faptul că nota MINIMĂ la probele de Evaluare Naţională TREBUIE să fie peste 5.

Toate cele bune.

Mersi

| bursuc001 a răspuns (pentru UnknownMiss):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| Andre919 a răspuns:

Eu am inteles ca vor conta 25% mediile 5-8, restul examenul.