| decenuxd a întrebat:

Hei TPU
mi-a spus cineva astazi ca de la anul, pentru media de admitere la liceu conteaza doar examenul, si ca cei care au fost anul asta in clasa a VIII-a au fost ultimii care au " beneficiat " si de calcularea mediei de admitere si cu media din clasele 5-8, fie ea doar 25%.
este adevarat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deocamdată NU s-a anunţat nimic oficial!
Vom vedea ce schimbări apar ( dacă se vor face ) când va apărea Ordinul MEN privind Evaluarea Naţională 2015 happy

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| iDangerous a răspuns:

Cică "beneficiat". La ce note s-au luat anul ăsta, numai beneficii n-au avut. Examenul face diferenţa dintre ceea ce credeai că ştii şi ceea ce ştii cu adevărat. În generală ţi se umflă mediile cu pompa şi la liceu dacă scoţi un 5 e bine. Mă rog, mă refer la cei care merg la şcoală doar ca să facă prezenţa, şi nici pe aia n-o fac. Părerea mea e că ar trebui să conteze şi acel 25% nu neapărat să ajute turma de împiedicaţi, mai de grabă să se facă de râs că au 4 în examen şi 8-9 medie generală. Văd şi părinţii ce odrasle răsfaţă.

| decenuxd explică (pentru iDangerous):

Da, de asta am scris beneficiat în ghilimele.
totuşi acel 25% în unele cazuri ajută la medie, de-asta întreb.

| Loreen2001 a răspuns:

Depinde de ministrul din invatamant. Daca anul viitor va veni un ministru, si vrea sa schimbe va schimba.Nu se poate stii sigur.

| Aonimus10 a răspuns:

Da este adevarat eu spun ca e mai bine asa deoarece unii copii din sate care aveau media 10 peste ni pot obtine media 5 sau 7 la examen