| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, sunt în clasa a 8-a și pe primul semestru am rămas corigentă cu media 4, dar știu sigur că voi lua cel puțin media anuală 6 în semestrul 2.
Este adevărat că dacă rămâi pe primul semestru corigent la o materie, numai intri în examenul de capacitate, chiar dacă treci pe al doilea semestru? Vreau neapărat să intru la liceu, am medii de 8 și 9 la celelalte materii, dar matematica mă cam distruge...
Vreau în răspuns, fundă pentru o explicație complexă!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Important este sa ai media anuala de cel putin 5 la toate materiile, atunci ai promovat clasa si vei intra la evaluarea nationala.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 126
(1)Sunt declaraţi promovaţi elevii care, la sfârşitul anului şcolar, obţin la fiecare disciplină de studiu/modul cel puţin media anuală 5, 00/calificativul "Suficient", iar la purtare, media anuală 6, 00/calificativul "Suficient".

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult că m-ai lămurit și pe mine. Diriga sincer îmi tot băga în cap că nu voi ajunge la liceu chiar dacă iau pe semestrul 2 media 6, pentru că am rămas pe semestrul 1 cu 4. Mă simt ușurată acum.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca a vrut doar sa te sperie putin, tocmai pentru a invata.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e adevarat. Nu mai asculta profesorii care spun tot felul de prostii numai ca sa va sperie.

| Sn4k3 a răspuns:

Media anuala conteaza. Deci daca ai minim 5, intri in examen.