| StefaniaM a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a la mate info intensiv informatica. Am auzit ca in a 12-a va trebui sa dam un atestat la informatica. Imi puteti da mai multe detalii? Adica, din ce se da atestatul, ce trebuie sa fac (in special daca trebuie sa fac un powerpoint pe care va trebui sa-l prezint D: ), daca ii greu si mai tot ce stiti voi despre despre acest lucru. Fundita happy

2 răspunsuri:
| DaCumSaNu a răspuns:

Pentru absolvenții claselor de matematică informatică, intensiv informatică:
Realizarea design-ului și structurii produselor soft necesare implementării de: sisteme software, aplicații software, baze de date, pagini WEB. (software orientat client)
Particularizarea, configurarea și modificarea aplicațiilor software, în scopul adaptării sistemelor informaționale ale clientului.
Proba de specialitate constă în:

probă practică: realizarea practică pe calculator a cerințelor din biletul extras în ziua probei. Biletul va cuprinde trei subiecte:
un subiect privind Sistemele de Gestiune a Bazelor de Date
un subiect de Programare
un subiect vizând Sisteme de Operare sau abilități de tehnoredactare, calcul tabelar sau prezentări PowerPoint.
proiect: prezentarea și motivarea teoretică a unui proiect (produs soft) realizat în timpul orelor de laborator, al ultimului an de studiu; produsele pot fi realizate și în echipă (2 - 3 elevi) în funcție de complexitatea proiectului.

| ioana0013 a răspuns:

Buna! Eu am dat anul trecut atestatul de informatica cu o luna inainte de probele de Bac.Probabil ca vei primi o lista cu temele de atestat aprobate de catedra profesorilor de informatica la inceputul clasei a 12-a. Sansele sunt 50-50 sa faci o pagina Web in HTML sau o baza de date in SQL (din programa materiei clasei a 12-a -SGBD ), nu se face in Office (Word, ppt, altele). Atestatul consta in 2 probe-proba scrisa de 2 ore(din limbajul C++) pe care o rezolvi la calculator si prezentarea in fata profesorului a proiectului. Temele pot varia de la o baza de date a unui magazin de cosmetice pana la o pagina Web despre Delta Dunarii, orice.