| StandBy2 a întrebat:

Buna tpu.Sunt in clasa a-VIII-a si nu sunt prea constient ca am examene anul acesta. Aveti vreun videoclip sa ma schimbe sau orice altceva.

Răspuns Câştigător
| SameMistake a răspuns:

Faptul ca tu esti "constient ca nu esti constient" este un prim pas. Incepi incet sa iti dai seama si sa te agiti la gandul ca ai de dat niste examene care poate ar trebui sa fie importante.
In primul rand, nu trebuie sa intri in panica, orice ar fi... Poate ti se pare tarziu sa te gandesti la asta acum(cand mai sunt cred ca doua luni si ceva pana la examene), dar nu te agita prea tare fiindca astfel cresti riscul de a te pierde cu firea in apropierea "evenimentului"(evaluarii nationale). Gandeste-te la aceste doua "teste"(pentru ca asta reprezinta) ca la orice alte evaluari pe care le dai la scoala, la alte materii, dar ca si cum a sosit momentul sa le tratezi cu mai multa seriozitate. Este nevoie de mult calm si optimism pentru a trece usor si "frumos" peste poate printre primele cele mai importante evenimente din viata ta. Unele persoane sunt foarte speriate de aceasta tema, altora nu prea le pasa.
Trebuie sa stii care iti este limita, sa constientizezi ce poti si ce nu, ce vrei si ce nu, sa te gandesti ca daca le treci cu bine nu vei avea decat de castigat. Legat de ce trebuie sa pregatesti, nu iti dau eu sfaturi ca nu sunt profesor sau altceva, dar ia legatura cu niste profesori de la scoala sau cunoscuti din alte parti pentru a stabili programult de invatat. Treptat, ai sa incepi sa te apuci de invatat bine, dar asta nu se va intampla daca nu vei avea o stare sufleteasca buna. Repet, fii calm si sigur pe tine. Daca iti doresti cu adevarat sa tratezi cu seriozitate aceste subiecte, asa va fi. Daca iti doresti sa obtii niste note mari nu ai decat sa muncesti. Si gandeste-te la rezultatul pe care il vei obtine: acela de a intra la liceul dorit cu o medie buna. Depinde numai de gandirea ta. Nu te impacienta si pastreaza-ti buna dispozitie. Nu exagera pe ultima suta de metri cu invatatul, creaza-ti si momente de relaxare-iesiri in oras sau ceva, nu este nevoie sa stai toata ziua cu ochii in caiete si carti. Dar asigura-te ca timpul pe care il acorzi invatatului este favorabil. Daca "te faci" ca inveti, citesti si citesti si nu retii nimic, degeaba faci totul. Mai bine incet si sigur decat rapid si poate in zadar. Graba strica treaba. Ia de la inceput orice lectie care ti se pare ca nu ai inteles-o si discuta cu alte persoane care te pot ajuta(profesori, parinti, elevi mai buni). Incearca sa faci totul cu folos. Nu pierde vremea... Daca nu ai deloc chef de invatat relaxeaza-te putin dar nu pe calculator, ci fa o iesire prin parc, gaseste un mod in aer liber de a gasi concentrarea. Daca ai timp liber, nu-l pierde decat daca este vreo ocazie speciala. Fa totul cu placere, placerea de a fii "licean" anul viitor. Invata de dragul de a trece cu bine examenle, nu de gura parintilor sau a celor care te streseaza.
Eu iti doresc mult mult succes in toate si ai grija de tine. Incearca sa lasi de-o parte calculatorul si televizorul sau genul acesta de surse de distractie care te pot perturba. Acestea doua iti pot distruge capacitatea de a invata. Daca ai chef de distractie iesi pe afara putin, nu sta la calculator. Fa totul cu masura. Invata cu masura, distreaza-te cu masura, si mai ales... dormi cu masura! Somnul te va ajuta foarte mult in perioada ce urmeaza! Daca dormi indeajuns de mult iti va fi mai usor sa inveti si sa treci cu bine de toate. Iti mai dau un pont: dimineata, dupa ce te trezesti(de voie, si de preferat dupa o noapte de vreo minim 8 ore dormite) iti este mai usor sa te concentrezi. PS: fara calculator sau tv.
Nu uita, nu intra in panica, orice ar fi. Toate trec indiferent de modul in care trec. Fii echilibrata si linistita. Odihneste-te cand simti nevoia. Iti urez numai bine si multa sanatate!
SUCCES!

| SameMistake a răspuns (pentru SameMistake):

Echilibrat* si linistit*, scuze, acum mi-am dat seama

4 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Te poţi uita la n videoclipuri, dacă nu ai tu voinţă nu faci nimic. Gândeşte-te că dacă nu iei nota mare în examenul ăsta mergi la un liceu prost. Şi dacă mergi la un liceu prost vei avea un job prost. Job prost = no money. Dacă n-ai bani, ce faci? Stai şi aştepţi să-ţi dea cineva un videoclip care să-ţi deschidă ochii şi să faci ceva cu viaţa ta?

| Mangustă a răspuns:

Uite aici niste subiecte din 2010-2011 http://www.calificativ.ro/......28472.html Vezi si tu cum ti se par si incearca sa le faci. (mie pana si tema de vacanta la mate mi se pare mai grea decat asta :))) Un video nu cred ca exista ca sa te motiveze, oricum...
Bafta

| nicolici a răspuns:

Sa te schimbe?laughing)doar daca ai tu vointahappy