| blackangel1618 a întrebat:

Buna TPU sunt in clasa a X a si anul trecut am avut media la purtare 9, eu doresc sa ma transfer la un alt liceu dar la acelasi profil la care sunt acum, imtrebarea mea este daca avand nota la purtare 9 ma mai pot transfera la alt liceu?

Răspuns Câştigător
| BubuluZzaa a răspuns:

Buna! Daca ai nota scazuta la purtare nu inseamna ca nu poti sa te transferi! Da poti sa te transferi la alt liceu!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Te poti transfera numai daca indeplinesti conditia prevazuta la art. 136, punctul 2) din Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar:

"2) Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul profesoral."

Art.141
"c) de la un liceu la altul, respectând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, în baza criteriilor prevăzute în prezentul regulament şi în regulamentul intern al liceului la care se solicită transferul;"

Vezi Sectiunea a 7-a "Transferul elevilor "din Regulament:http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/