| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
De ce ai nevoie pentru a deveni profesor la liceu?
Am auzit 2 variante:
1. Modulul Psihopedagogic + Diploma de licenta
2. Modulul Psihopedagogic + Diploma de licenta (Dar pot preda pana la clasa a 8-a maxim), iar pentru liceu trebuie Master
Eu stiam ca varianta 1 este cea corecta, iar cea cu Master-ul era de demult, pentru ca stiam ca pentru a preda la facultate ai nevoie de Master si pentru a preda la Master ai nevoie de Doctorat
Cum este pana la urma?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Cu primul modul pedagogic, cel care se face în facultate, poți să predai doar până la clasa a X-a. Dacă vrei să poți preda și la clasele XI și XII, precum și la nivel de facultate, atunci ai nevoie de modulul 2, care se face în timpul masteratului.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru mastadont):

Serios? Ce prostie e asta?
Daca vreau sa ma fac prof de info asta inseamna ca pot preda la liceu doar claselor 9 si 10? Da ceilalti ce au?
Mi se pare o prostie. Mai bine sa am nevoie de master ca sa predau la liceu decat sa pot preda 2 clase avand licenta si alte 2 avand master
Sunt complet socat si dezamagit

| mastadont a răspuns (pentru Anonimu7041):

Mda, și mie mi se pare la fel, însă asta-i legea pe la noi, n-avem ce face.

| Frank51 a răspuns (pentru Anonimu7041):

Nu este o prostie, tu ești pregătit să predai unui anumit sector de copii, cei din 11-12 sunt deja adolescenți și necesită altă pregătire.