| KarmaNYBZ a întrebat:

Știți cumva dacă Școala online este obligatorie sau nu?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatorie, fiindca altfel primesti absenta si ti se poate scade nota la purtare.
Eu nu stiu ce ai facut tu pana acum, dar scoala online este obligatorie de 1 luna deja.

| Chris47 a răspuns (pentru Violleta2022):

Se poate trece cu media de pe semestrul 1. Nu este vina lui că nici în ziua de azi nu s-au lămurit anumite lucruri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chris47):

Bineinteles ca-i vina lui! S-a anuntat de 1 luna de zile, cursurile online si prezenta obligatorie online, ca si cum ai fii la ora.
Nu-i mai cautati scuze, ca are internet, vad ca pe acest forum se poate loga, deci poate citii si stirile online dar si intra la cursuri online.

| vmalex21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai sa il lăsăm pe el la o parte ca e un caz fericit.Ce se fac însă cei care nu sunt la fel de norocoși sa aiba internet, laptop, tableta? Si apoi...Am câțiva amici prin Scoala generala si liceu care mi-au povestit cat de habarnisti si depasiti sunt profesorii români cand vine vorba despre online.Uni isi puneau cursurile cand aveau ei chef, spre exemplu de la 16 la 17.

| Violleta2022 a răspuns (pentru vmalex21):

Banuiesc ca un amarat de telefon au, ca sa sune dirigintele si sa-l informeze ca nu au computer, internet si nici telefoane cu internet.
Cand sunt cazuri de acest fel, se anunta directorul scolii si profesorii sunt instiintati de asemenea.
Sincer, nu am auzit de ore puse de profesorii, sambata si duminica.

| vmalex21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sâmbătă si duminica nu dar au fost cand si-au pus de la 16 la 17 in vreme ce orarul normal se termina la 14.Bineinteles ca nu s-au consultat cu nimeni, au decis de la sine putere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru vmalex21):

Ahhh tu vorbeai de ore, eu am inteles ca vorbesti de datele de 16-17 Mai, care au picat sambata si duminica.

In orice caz, nu vad nici un impediment in a pune orele la 4-5 dupa amiaza, odata ce sunt familii care au mai multi copii si au ore online dimineata, iar pentru copii de gimnaziu este ceva normal sa fie dupa amiaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Scoala online a devenit obligatorie inca din 23 aprilie
https://www.youtube.com/watch?v=5gvZ2vAbX_I

| ioan452 a răspuns:

Trebuie sa intri ca sa vadă profesorii ca esti prezent.O sa se încheie mediile la toți dar trebuie sa intri măcar din când in când ca sa te vadă prezent.Si fa unele proiecte dacă primesti.

| Adela06 a răspuns:

Normal. Altfel cum te poate încheia la medie? laughing.

| vicgg12 a răspuns:

Da este obligatorie daca vrei sa ti inchei media pe semestru 2. Daca nu vrei intra poti trece clasa cu media de pe semestru 1