| Iceicebby66 a întrebat:

Tocmai am terminat clasa a7a, trec în a8a. Acum, pe vacanță, nu vreau să lenevesc total și să mai recapitulez pentru a8a.
Îmi puteți spune ce ar trebui să recapitulez mai important(din clasele 6-7)? La română, cât și la mate.
Este necesar să mă apuc și de materia de a8a?

Răspuns Câştigător
| Denisadeniku700 a răspuns:

Si eu am terminat acum clasa a 8a si iti spun ca mai bine ti-ai invata de pe acum la romana toate speciile si genurile literare dar poti face si modele sau sa te uiti pe cartea de gramatica vara asta. Invata sa faci argumentari, compuneri dar uita-te si pe mesajul/opinia textului chiar si semnificatia titlului.

La mate ai putea incepe sa inveti toate formulele pentru ca sunt destule. Poti incerca sa faci functii, ecuatii chiar si probleme ce au picat la subiectul 2 in ceilalti ani.
Lucreaza atat la algebra cat si la geometrie.
E mult de lucru oricum dar iti urez bafta si sa treci cu brio ❤

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Matematica : Formulele pentru figuri geometrice, eventual poti face problemele ( pe care le-ai invatat ) din subiectele de evaluare, anii trecuti.

Romana : absolut tot din ceea ce inseamna gramatica.