| FuturePlayerFootball a întrebat:

Trec in clasa a 11a si vreau sa ma apuc de invatat pentru bac la romana(singur, nu prin meditatii). Imi puteti spune si mie toata materia pentru profilul Real si sa fie explicat bine deoarece am un profesor care isi cam bate joc de materie si nu ne descurcam deloc. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru subiectul 3
Baltagul
Ion
Moara cu noroc
poeziile ce le-ati facut la clasa
Ultima noapte
O scrisoare pierduta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucreaza pe structura cea noua, pentru inceput, apoi invata comentariile deja studiate, citeste operele pe care le vei studia intr-a 11 ("Alexandru Lapusneanu' ", "Moara cu noroc", "Enigma Otiliei", cam atat cred). E foarte naspa noua structura, din punctul meu de vedere. Eu zic sa te axezi mai mult pe ea.
Mai sunt si curentele ale : romantism, simbolism, realism, modernism, pasoptism, pe care trebuie sa le stii pentru subiectul al 2-lea + semnificatia timpurilor verbale...

| BlankWhite a răspuns:

La subiectul I si II am vazut ca s-a schimbat asa ca cel mai bine e sa astepti sa apara cartile noi de variante, daca nu au aparut deja si sa lucrezi de pe ele dupa ce ti le achizitionezi.
La subiectul III ai de invatat astea:
Poezie :
-Luceafarul de Mihai Eminescu
-Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga
-In Gradina Ghetsemani de Vasile Voiculescu
-Riga Crypto si lapona Enigel de Ion Barbu
-Testament de Tudor Arghezi
-Plumb de George Bacovia
-Leoaica tanara, iubirea de Nichita Stanescu
Nuvela fantastica&romantica: Sarmanul Dionis de Mihai Eminescu
Nuvela romantica si istorica: Alexandru Lapusneanul de Costache Negruzzi
Nuvela realist-obiectiva: -Moara cu noroc de Ioan Slavici
Nuvela realist-obiectiva si psihologica:In vreme de razboi de Ion Luca Caragiale
Romane:
-Morometii de Marin Preda
-Enigma Otiliei de George Calinescu
-Baltagul de Mihail Sadoveanu
-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu
-Ion de Liviu Rebreanu
Drama:
-Comedia-> O scrisoare pierduta de Ion Luca Caragiale
-Tragedia/Drama-> Iona de Marin Sorescu