| anonim_4396 a întrebat:

Trec clasa a VI-a. Problema este ca nu stiu ce rechizite, ce instrumente de geometrie sa iau la mine sau ce caiet de fizica sa-mi iau. worried Faceti-mi o lista ce trebuie sa am in clasa a 6-a. Ce caiete, ce rechizite etc. Multumesc.

8 răspunsuri:
| Roses a răspuns:

Bun,sa incepem cool

-4 caiete matematica studentesti
-4 caiete romana studentesti
-10 caiete A5 romana
- 1 sau 2 caiete A5 matematica
-trusa geometrie(rigla, echer, raportor, compas)
-creioane colorate(pentru la biologie)
-4 pixuri(rosu, negru, albastru, verde)
-creioane de scris in clasa
-guma de sters(2 bucati)
-rezerve stilou
-etichete
-vocabular
-2 caiete biologie
-1 sau 2 caiete geografie
-bloc desen A3(eu A3 am folosit in a 6a)
-acuarele
-pensule
-coperte(daca sunt bune, nu mai lua oh go on
-la caietul de fizica iti trebuie caiet de mate studentesc
-ghiozdan(daca e bun, nu mai luawinking
-daca ai creion mecanic, nu uita de mina de creion mecanic

Cam atat. happy

| ツDiana a răspuns:

Eu zic ca iti v-a spune profesoara/profesoru de materia respectiva, ce caiete si rechizite iti v-a trebui.happy

| Stassy a răspuns:

Deci fii atent :

La mate eu am avut 4 caiete. 2 de geometrie sh 2 de algebra. La geometrie o sa-ti trebuiasca trusa din aia adica o rigla, echer, compas, sh un triunghi din ala dreptunghic.

La fizica i'ati un caiet normal de mate.O sa-ti zica profa pe parcurs ce o sa-ti trebuiasca [ la experimente]

O sa vezi k e usor intra 6 [ la romana inveti epicul, la mate ai 2 materii, intervine fizica sh o sa ai de lucru la mecanica, dupa apare zoologia aia despre animale - evolutia- dupa franceza cu verbele la trecut, viitor, la engleza faci toate timpurile, sh restul is aceleasi.]

Bafta happyhappy

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

La fizica o sa ai caiet de mate si trusa de geometrie e la fel pentru orice clasa.
Trusa de geometrie contine un compas, 2 echere, o rigla, o guma, un creion si altele depinde de trusa. mult noroc!

| Lily94 a răspuns:

Bune.Pai:
Materii:
Religie,mate,istorie,rom,fizica,tehnologica,engleza,muzica,desen,bio,geografie,franceza,TIC,sport.
La fizica iti trebuie un caiet normal de matematica.In trusa de geometrie ai tot ce-ti trebuie.Ghiozdan...eu in locul tau as lua unul simplu, fara sclipici sau mai stiu eu ce.
Sper ca te-am ajutat...Te pup.

| Green4Apple a răspuns:

Normal ca primul pe lista este ghiozdanul! Instrumentele de geometrie se pot achizitiona la set si eu zic ca cel mai bine e sa iti cumperi unul unde se afla tot ce ai neoie.La fizica iti trebuie un caiet de matematica cu partatele.
Mai ai nevoie de:
2 caiete la romana
2 caiete la mate
si iti mai trebuie cate un caiet pentru: istorie, religie, engleza, franceza, technologie, onfrmatica(in cazul in care faci)si daca faceti optional vreo materie un caiet la materia respectiva.Mai ai nevoie de un caiet pentru geografie si unul pentru biologie, poti sa iti ia 2 pe care scrie geogrefie sau biologie, nu conteaza sunt exact lafel.Inca un caiet de muzica,instrumentele pentru scris(creion normal/creion mecanic,creioane colorate,carioci,pix rosu/pixuri colorate cu sau fara gel,stiolu,pic,corector,un pix,marker)iti mai trebuie si o radiera,o ascutitoare, etichete pentru caiete, coperti. Sfatul meu este sa iti iei si un atlas, iti va fi foarte de ajutor! Mia ai nevoie de pensule, acuarele pastile/tempera(daca iti iei tepmera ia-ti si o paleta de desen).
Cam atat big grin, acestea spun eu ac sunt strict necesare in clasa a 6-a(iti spun asta pentru ca eu trec in a 7-a)Mult succes!
fundita?big grin

| PusToaiKaA a răspuns:

Caiete mici [mate si romana]
Caiete studentesti [mate si romana]
Trusa de geometrie
Pixuri cu rosu, albastru, verde si negru
Bloc mare de desen
Coli albe
Caiete de geografie si biologie
Cele mai importante astea cred ca sunt, dar oricum o sa-ti mai spuna si de la scoala... Sper ca te-am ajutat. Funda!?!love struck

| AlexonTS a răspuns:

Păi,poţi să îţi iei o trusă de geometrie(doar din sem - 2-lea începi cu geometria).
La Fizică, iţi trebuie un caiet de matematică.(de preferat, un caiet studenţesc).
La restul materiilor, cred că te descurci.
Baftăwinking