| LanaDelRayFan a întrebat:

Eu trec clasa a 6 a si nu stiu ce rechizite sa-mi iau(in afara de ghiozdan laughing )Si va rog,mai specificati si ce caiete imi trebuie la fizica etc. Uni zic ca la fizica ne trebuie caiete mici, altii zic ca ne trebuie caiete studentesti straight face Sunt confuza. Ofer fundita

24 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

rolling eyes De ce trebuie' sa-ti spunem noi ce sa-ti iei? Pana acum frate n-ai auzit si tu de penar, pixuri, creioane?
Stupida intrebare thumbs down

| LanaDelRayFan explică (pentru MyMindRules):

Stupid raspuns.

| LanaDelRayFan explică (pentru MyMindRules):

Daca nu stii sa raspunzi, stai naibii in banca ta..Sa nu iti obosesti mainile fragile..Stupid raspuns.

| MyMindRules a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

La stupida intrebare, ce te asteptai?

| MyMindRules a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

SweetCandy ( rolling on the floor)))), nu-ti mai ''obosi''capul sa te certi cu mine, uite-te la raspunsuri sa aflii si tu ca la scoala-ti trebuie un pix.

| LanaDelRayFan explică (pentru MyMindRules):

Stai draga linistita, stiu ca imi trebuie un pix, dar ma refeream ce ne-ar mai trebui, dar daca tu raspunzi ca imi trebuie un pix, inseamna ca tu scrii pe bancawinking

| MyMindRules a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Credeam ca ti-ai dat singura seama ca-ti trebuie si caiete.
Reformulez: Iti trebuie:
Caiete incepatori
Caiete scolare
Caiete speciale
Caiete cu spira
Caiete mecanice
Blocuri de desen
Coperti plastic
Mape cu elastic
Ghiozdane
Penare
Stilouri
Pixuri
Picuri scolare
Seturi scolare
Creioane
Carioci
Markere
Rigle
Ascutitori
Radiere
Plastilina
Genti
Acuarele
Pensule
Etichete
Rezerve caiete mecanice
Carnetele cu spira
Seturi de creatie
Stickere
Hartie speciala
A, si apropo ia un Snickers.

| LanaDelRayFan explică (pentru MyMindRules):

Mersi pentru raspunsuri happy Si chiar mancam Snikers laughing

| MyMindRules a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Păi d'aia ti-am zis sa iei un Snikers, ca te transformi intr-o diva cand ti-e foame.laughing
Better?big grin

| LanaDelRayFan explică (pentru MyMindRules):

Better laughing

| MyMindRules a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Ok.laughing
Dupa cate ti-am scris, merit o funda. [batting eyelashes](doar spuneam si eu whistling )

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Pai i-ati 2 caiete studentesti dictando pentru romana, 2 mari pentu mate(bine noi aveam 4 caiete dar asta depinde de profesor), 1 bio, 1 de geogra, 1 de muzica, 1 cu foaie velina, 2 mici dictando pentu engleza si 2 pentu franceza, 2 mici dictando pentu istorie si alte 2 mici dictando pentu civica( sau in a 7-a se face civica? scuze nu mai stiu), la fizica faci cum vrei, eu prefer caietele mici de 80 de file, dar tu poti sa iti iei si unul studentesc, 1 mic dictando pentu religie, 1 mate mic pentu info, 1 mate mic pentu tehnologie si cam astea sunt caietele.
Mai trebuie sa iti iei si un bloc de desen mare si acuarele si pensule, niste pixuri albastre, negre si unele de diferite culori( pentu ca ideeile principale e bine sa le scrii cu alta culoare pentu ca sunt importante), apoi iti poti lua niste foite colorate sau un carnetel pentu a-ti trece temele si orarul, o trusa de geometrie, niste creioane si radiere si cam asta mi-am luat eu in clasa a 6-a( scuze daca am uitat ceva dar nu mai tin minte de acum 2 ani chiar tot ce aveam).

| GroparuVesel a răspuns:

Ai nevoie de:
-ghiozdan nou smug
-penar nou(preferabil cu 2 compartimente pentru pixuri,creioane,creioane colorate)
-creioane colorate
-pixuri
-creioane si gume
-pensule
-culori de apa / tempera(tempera e mai scumpa,dar mai buna,dar si cu culorile de apa iti iese)
-caiete(nu neaparat studentesti,de care vrei)
-la fizica o sa ai nevoie de caiet de matematica
-la franceza caiet ca la romana,engleza, etc.
-o trusa geometrica ( cu compas preferabil cu mine de creion ca e mai bun dar se consuma minele, echer nu conteaza de care, rigla, raportor si cam atat)
Alte informatii mai vrei?

| nico097 a răspuns:

In clasa a 6a pentru fizica iti trebuie caiet mic de mate.Un vecin a trecut clasa a 6a si a cumparat 20 caiete mici mate 20 romana, trusa geometrica, stilou cu 10 rezerve, creion, culori sau carioci, bloc desen mare, coperti. Sper sa iti foloseasca.

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

4 caiete matematica
2 caiete romana
1 caiet fizica
1 caiet franceza
1 caiet engleza
1 caiet bio
1 caiet geografie
1 caiet istorie
1 caiet muzica
1 caiet religie
1 bloc de desen
1 portofoliu
(coperti)
ghiozdan
-penar
stilou/pix
creion mecanic
creioane grafice
creioane colorate/carioci
radiera, ascutitoare
pixuri colorate
agenda/vocabular
pic de sters
rezerve de stilou
acuarele

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

4 caiete matematica
2 caiete romana
1 caiet fizica
1 caiet franceza
1 caiet engleza
1 caiet bio
1 caiet geografie
1 caiet istorie
1 caiet muzica
1 caiet religie
1 bloc de desen
1 portofoliu
(coperti)
ghiozdan
-penar
stilou/pix
creion mecanic
creioane grafice
creioane colorate/carioci
radiera, ascutitoare
pixuri colorate
agenda/vocabular
pic de sters
rezerve de stilou
acuarele
+ ceva haine -alegerea ta

| Tyrr a răspuns:

Cateva caiete studentesti!

| Cairo a răspuns:

Deci la fizica iti trebuie un caiet mic de matematica neaparat, in rest caietele pe care le-aia vut pana acum

| omy_9418 a răspuns:

Nu iti lua caiete de acum, asteapta sa inceapa scoala iar in primma saptamana profesorii iti vor spune, difera de la o scoala la alta cate caiete iti trebuie uite, la mine la scoala trebuie sa avem la fizica doua caiete unul de teme acasa si unul de teme in clasa, nu conteaza daaca e mic sau mare, te vor anunta profii in prima saptamana de scoala, nu iti fa probleme nu se fac ore din prima saptamana, fundawinking?

| AndreeaStixuleț a răspuns:

Bună dimineaţa, eu în clasa a 6-a mi-am luat un penar, dintr-ăla mic pentru ca tot ce îmi luam era un pix şi ala îl ţineam în buzunarlaughing, la fizică...nu contează,adică dacă ţie îţi place să scrii pe unul mic, i-aţi mic, dacă îţi place mare, i-aţi mare.Dar eu îţi recomand caietul studenţesc pentru că veţi da teste şi în loc să stai să cauţi lecţii anterioare în caiete vechi, mai bine te uiţi pe caietul mare.Adică,nu ştiu dacă m-ai înteles, caietul mic se termină mai rpede iar voi veţi da teste din lecţii mai vechi. Sper că m-ai întelesbig grin Fundă?puppy dog eyes Succes la şcoală:*

| LanaDelRayFan explică (pentru AndreeaStixuleț):

Mersi happy La fel :*Dar te rog, m-ai recomanda-mi cateva rechizite big grin

| AndreeaStixuleț a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Păi.dacă e nevoie,penar,trusă geometrică neapărat,ai nevoie atăt la mate cât şi la fizică,caiete: Română(dictando-studenţesc),mate(matematică-studenţesc),fizică(matematică-studenţesc/mic),istorie(dictando-mic gros dacă găseşti) etc...big grin nişte creioane,nu colorate,ascuţitoare, dacă ai stilou, cernealălaughing, nişte pixuri, poate şi nişte markere în rest...ce ai mai avut:8

| AnnaCarla a răspuns:

Buna...
Iti trebuie creioane, ascutitoare, guma, pixuri( albastru, rosu si verde )
creioane colorate (pentru biologie )
trusa de geometrie, dosare
La romana : doua caiete studentesti
La mate : doua caiete studentesti [mate ]
La istorie : caiet mic romana
La geografie : caiet geografie
La biologie :caiet bio
La muzica : caiet muzica
La fizica : daca esti confuz ar trebui sa iti iei unul mare si unul mic ( eu am folosit caiete mici ) [ nu conteaza]
s.a.m.d ..cred ca la celelalte materii stii.
Cam astea ar fi...[ noua asa ne-a cerut ]
Paaa... FUNDA?

| DonBaxter02 a răspuns:

Parerea mea e ca nu-i intotdeauna o graba in ati lua rechizite...e bine sa astepti sa inceapa scoala sa te bucuri de primele 2-3 zile de ce inseamna frumosul primelor zile de scoala si apoi asteapta sa-ti spuna fiecare profesor ce-ti trebuie.
Eu zic ca ghiozdanul si penarul cu 3-4 caiete studentesti si 3-4 caiete mici is suficiente...ia'ti pe parcurs celelalte rechizitewinking