| Anonima91837 a întrebat:

Trec clasa a9a si urmeaza sa dau testul pentru bilingv engleza.
Ce se da de obicei la test si la oral?
As dori sa stiu de la cei care au dat mai mult...
Cine imi da cel mai ok raspuns, primeste funda.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| deeeaqq a răspuns:

La proba orală o să te pună să alegi o foaie cu un text, o să te lase vreo 5 minute să-l citești și să răspunzi la acele întrebări, iar vând îți va veni rândul cel mai probabil o să te roage să vii mai în față, să citești textul iar mai apoi să citești și răspunsurile date la cele 4 întrebări. ( N-am idee dacă peste tot e la fel, în general în asta constă proba orală la bilingv )

La proba scrisă vor fi 5 subiecte ( exerciții ). În general se dau exerciții gen:
*să completezi spațiile libere dintr-un text cu niște cuvinte pe care ți le dau ei, ori pentru fiecare spațiu liber ai 4 variante ( a, b, c, d ),
*să pui verbul din paranteza la timpul corespunzător
*un exercițiu cu adevărat sau fals
*un exercițiu în care trebuie să faci din substantiv un adjectiv sau invers ori trebuie să formezi cuvinte dintre niște litere random ( gen ți se dă Livino iar tu trebuie să scrii Violin. )
*un exercițiu în care din A.V să faci o propoziție P.V
Nu știu dacă are rost să menționez că sunt doar niște exemple de subiecte/exerciții, mă rog...

Din ce știu eu cam așa se dă, dacă am omis ceva asta e

| Anonima91837 explică (pentru deeeaqq):

Ce inseamna A.V si P.V?
Oricum mersi mult!

| deeeaqq a răspuns (pentru Anonima91837):

Active voice
Passive voice

4 răspunsuri:
| 90210 a răspuns:

E usor. N-ai de ce sa-ti faci griji. Niste exercitii si la oral o caseta

| Anonima91837 explică (pentru 90210):

Pai si cam ce da din gramatica?
sa stiu sa ma pregătesc foarte bine ca s destul de emotivă.