| Munteanu_Daniel_1987 a întrebat:

următoarea întrebare este pentru cei care cunosc limba engleză foarte bine. vreau să va întreb cum se deosebeşte cuvântul englezesc oil care însemnă petrol şi oil care înseamnă ulei! mă refer atunci când vorbeşti cu cineva...le mulţumesc anticipat tuturor celor care răspund la întrebarea aceasta!

1 răspuns:
| ggghhghgh a răspuns:

Eu nu pot spune ca sunt expert dar cred ca depinde doar de contextul in care este pus cuvantul.
EXbig grinaca spun:Buy a bottle of oil este clar ca ma refer la ulei de casa!
iar daca spun:The price of oil has increased in recent years! Este clar ca ma referc la petrol. FUNDA?