| SecretName1234 a întrebat:

va rog ajutati-ma sa rezolv aceasta problema:Intr-o punga sunt bile de trei culori. Dintre ele, 1 supra 3 sunt rosii, 3 supra 4 din rest sunt albe, iar cele 12 ramase sunt negre.Cate bile sunt din fiecare culoare?

2 răspunsuri:
| DenisPericolPublic a răspuns:

Notezi cu x numarul de bile din punga; cu 1/3x cele rosii si cu (x-1/3x)*3/4 cele albe.1/3*x +(3/4)*(2/3x)+12=x. x=72 deci 12 negre.24 rosii si 36 albe. sper sa intelegibig grin

| LetyArob a răspuns:

Foloseste metoda mersului invers si-ti va fi foarte usor.Deci 3 supra 4din rest egal 12.Restul egal 12 ori 4 supra 3 si asa mai departe.