| SecretName1234 a întrebat:

va rog ajutati-ma sa rezolv aceasta problema:Intr-o punga sunt bile de trei culori. Dintre ele, 1 supra 3 sunt rosii, 3 supra 4 din rest sunt albe, iar cele 12 ramase sunt negre.Cate bile sunt din fiecare culoare?

Funda!

2 răspunsuri:
| ruxi1728102 a răspuns:

laughing)enuntul problemei tale e incomplet, asta presupunand ca ai vrut sa spui 1/3 din cate bile sunt in total(ceea ce consider eu ca ai uitat sa precizezi), altfel problema e deja rezolvata

| bella_7140 a răspuns:

Pai nu spune cate bile sunt?