| andutza_1067 a întrebat:

Buna TPU ma ajutati si pe mine la o problema?batting eyelashes
enuntul este asa:"Intr`o urna sunt 9 bile albe si 11 bile rosii. Probabilitatea ca bila extrasa sa fie rosie este egala cu..."Va rog ajutati`ma de astea am mai facut prim clasele mici dar acum nu mai stiu cum se fac. si va rog sa imi explicati in detalii cum se faca ca am nevioe pentru examenhappy...multumesc:* cel mai bun raspuns primeste fuuuuuuunda iar pentru restul`vooootbig grinscuze pentru categoritongue

Răspuns Câştigător
| Smile_9049 a răspuns:

E banal...in total sunt 20 de bile, dintre care albe sunt numai 9, deci logic mi se pare ca probabilitatea sa fie 9 supra 20(fractie). Daca vrei procente inmultesti cu 100 si gata...E banal.

1 răspuns:
| εʟεпα a răspuns:

Vreau Vot! Pentru ca m-am uitat la intrebarea Ta! laughing