| nican12 a întrebat:

Buna,TPU!
Vin clasa a 7-a si voi face anatomie. Vreau sa stiu cum este. Voua va place? Unele lectii sunt grele? Dau funda!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Ella33 a răspuns:

Anatomia este stiinta care se ocupa cu studiul structurii interne a organismelor si relatiile care exista intre partile corpului lor. Mai exact, anatomia omului studeaza alcatuirea corpului omenesc si legaturile dintre partile sale componente. Nu este grea anatomia. Daca iti va placea si vei fi acaparat de orele de biologie din clasa a 7a, vei putea invata cu usurinta orice lectie. O sa ti se para greau la inceput, cand o sa vezi toate acele denumiri ale diferitelor parti ale corpului omenesc, dar gandeste-te ca e vorba de "tine". Inveti multe lucruri utile si esentiale si e foarte important sa fi atent. Mie chiar mi-a placut anatomia si asteptam cu nerabdare inceperea orelor de curs. Tot ce trebuie sa faci e sa fi atent si sa inveti lectiile pas cu pas, fiindca, poate fi chiar amuzant si surprinzator sa afli cum esti "structurat". Multa bafta! happy

5 răspunsuri:
| Henriette1165 a răspuns:

Anatomia este frumoasa, dar acum depinde de fiecare, mie mi-a placut, pe la sfarsitul anului prin mai cand a venit alta profa care ne explica mai bine si mai pe intelesul nostru.
Nu pot sa spun ca au fost lectii grele pentru ca, pana la urma la biologie trebuie sa tocesti si sa retii nu e ca si la matematica sa rezolvi ecuatii.

| XxAmaliAxX a răspuns:

Anatomia nu este chiar atat de grea, dar este multa materie de invatat. Sunt unele nume complicate, dar si multe componente ale unei singure parti pe care trebuie sa le inveti pe fiecare in parte. Chiar si asa, sunt unele chestii de cultura generala pe care ar trebui sa le reti din anatomie si chiar utile in viata. De exemplu, vei invata si bolile. Acolo vei afla ce le cauzeaza si mai ales, cum sa le eviti. Vei invata organele. Este important sa stii cate un lucru semnificativ despre fiecare. Anatomia te invata sa-ti cunosti corpul, fapt care este esential. Pana sa fac anatomie am urat biologia, caci nimic nu-mi atragea in mod deosebit atentia. Nimic nu e mai interesant decat sa inveti despre lucruri care te alcatuiesc pe TINE. Te uiti in oglinda si-ti vezi ochii, dar tu nu sti din ce sunt alcatuiti, cum functioneaza ei, sau cum se face ca se misca asa repede.
Anatomia cuprinde si cateva curiozitati despre corpul uman. Oricum, sper sa inveti aceasta materie cu placere, sa ai o profesoara care sa te faca sa o intelegi, dar mai important, sa te faca sa-ti placa. Mult SUCCES de la anul'!

| AryennSm a răspuns:

Anul acesta am terminat clasa a 7-a si pot spune ca mi-a placut foarte mult anatomia. Nu e grea daca esti atent din clasa la explicatiile profesorului si le intelegi. Intr-adevar, sunt mai multe denumiri ciudate, dar daca inveti logic va fi simplu. De asemenea, iti recomand sa inveti lectie de lectie, ora de ora, deoarece daca, sa zicem, nu inveti anatomia encefalului(adica din ce e alcatuit) nu vei putea invata fiziologia lui(adica modul in care functioneaza). Pe scurt, daca nu inveti o lectie nu se vor mai "lega" informatiile din lectiile urmatoare. E ca si cum te-as pune sa rezolvi o problema la matematica in care trebuie sa aplici teorema lui Pitagora desi tu nu stii teorema lui Pitagora. La olimpiada daca vrei sa mergi e mult mai dificil, iti spun din propria experienta, trebuie sa retii desenele si sa stii mult mai multe lucuri si denumiri decat se face la clasa, insa te sfatuiesc sa incerci deoarece nu se da decat anul asta si in clasa a 11-a, si e pacat, macar pentru experienta.

| nican12 explică (pentru AryennSm):

Multumesc! Chiar imi doresc sa merg la olimpiada de anatomie. Acum depinde daca vrea profa sa ne duca!