| Stifi_Romeo_1997 a întrebat:

vrea sa ma duc la Politehnica din Timisoara in scopul de a lucra in informatica numai pe partea software si sa ajung game developer sau in cel mai rau caz web developer. As dori o sectie unde scap definitiv de fizica si chimie, si nu am proba de admitere la aceasta sectie, si daca se poate mate m2, sau nu stiu ce mate se preda la faculta... (daca nu exista cu toate cele 4 cerinte indeplinite, imi doresc cu primele 2 neaparat!). Mi s-a spus ca e o sectie unde se fac numai 3 ani, dar nu stiu care. Ce sectie imi recomandati?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

La facultatea de matematica-informatica din cadrul Universitatii de vest -Timisoara(studii de licenta de 3 ani) proba scrisa a concursului de admitere este fie matematica, fie informatica--- in Regulamentul concursului gasesti modul de calcul al mediei de admitere :https://sites.google.com/uvt.ro/fmi-admitere-licenta-2017/regulamente

Pe parcursul celor 3 ani de studii de licenta, la oricare dintre facultatile de matematica-informatica din Ro, nu vei studia nici fizica, nici chimie. In schimb, vei studia matematica la un alt nivel care se bazeaza pe cunostintele dobandite intr-un liceu teoretic profilul real si specializarea mate-info! Nici macar nu poti avea prea mari sperante sa fii admis daca, pana la admitere, nu-ti ridici nivelul de cunostinte la matematica de la M2 la M1! --- pentru locurile bugetate media ultimului admis este mult mai apropiata de 10 decat de 6 sau 7!

p.s. Pentru a-ti face o idee despre disciplinele care se studiaza la o facultate de matematica si specializarea informatica, in toti cei 3 ani deschide fisele disciplinelor din link : http://www.cs.ubbcluj.ro/......2017-2018/
Nu are importanta universitatea aleasa!--- disciplinele sunt aceleasi fie la Timisoara, fie la Bucuresti, fie la Cluj!

Răspuns utilizator avertizat
| alessia5158 a răspuns:

Diferenta intre M1 si M2 este data de gradul de dificultate al exercitiilor matematice. Pentru a-ti face o idee asupra gradului de dificultate compara cele 2 tipuri de subiecte la disciplina matematica de la bacul 2017, atat cele care s-au dat asolventilor de mate-info cat si absolventilor unui liceu tehnologic.
In plus, poti sa apreciezi gradul de dificultate daca te uiti peste subiectele date la concursul de admitere iulie 2017 la facultatea de matematica informatica din Bucuresti :https://profesorjitaruionel.files.wordpress.com/......e_2017.pdf

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Politehnica pe partea de calculatoare e bazată pe mate și fizica, deci nu ai cum sa scapi de ele. Dacă ești la o secție pe software sa zicem ca in ultimii 2 ani sau in ultimul an o sa o lase mai ușor cu ele dat de făcut tot le faci doar ca o sa le găsești sub alte denumiri.
De ex, eu am avut o materie la facultate care se numea chimie fizica, dar aceasta reprezenta doar matematica, făceam doar probleme de matematica.
Tu nu vei face doar mate și fizica propriu-zisa ci materii multe care se bazează pe mate și fizica, și INFO bineînțeles.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand la politehnica ai o singura facultate de profil IT, Automatica si Calculatoare, care nu se preteaza deloc pe ce vrei tu si anume doar partea de software. Fiind politehnica faci matematica si fizica destul.

Cealalta varianta este facultatea de informatica unde intr-adevar faci doar partea de software si te poti concetra personal si pe ce vrei tu (pentru ca nicio facultate nu te specializeaza pe game sau web developing). Cu toate astea nici in cazul asta nu scapi de matematica M1 sau examen de admitere.

Cu pretentii de genul (mate M2 si fara examen de admitere) ar cam trebui sa te reorientezi in cariera, mai ales pentru game developing, o ramura a programarii care cere intens matematica si fizica.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Stifi_Romeo_1997):

Asta ti am zis si eu, daca nu e o facultate de la politehnica nu faci fizica. Chimie nu se face niciunde ca nu are nicio treaba cu informatica.

Insa de mate si examen nu scapi nicaieri

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La facultatea de matematica-informatica din cadrul Universitatii de vest -Timisoara(studii de licenta de 3 ani) proba scrisa a concursului de admitere este fie matematica, fie informatica--- in Regulamentul concursului gasesti modul de calcul al mediei de admitere :https://sites.google.com/uvt.ro/fmi-admitere-licenta-2017/regulamente

Pe parcursul celor 3 ani de studii de licenta, la oricare dintre facultatile de matematica-informatica din Ro, nu vei studia nici fizica, nici chimie. In schimb, vei studia matematica la un alt nivel care se bazeaza pe cunostintele dobandite intr-un liceu teoretic profilul real si specializarea mate-info! Nici macar nu poti avea prea mari sperante sa fii admis daca, pana la admitere, nu-ti ridici nivelul de cunostinte la matematica de la M2 la M1! --- pentru locurile bugetate media ultimului admis este mult mai apropiata de 10 decat de 6 sau 7!

p.s. Pentru a-ti face o idee despre disciplinele care se studiaza la o facultate de matematica si specializarea informatica, in toti cei 3 ani deschide fisele disciplinelor din link : http://www.cs.ubbcluj.ro/......2017-2018/
Nu are importanta universitatea aleasa!--- disciplinele sunt aceleasi fie la Timisoara, fie la Bucuresti, fie la Cluj!