| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa invat limba germana,cum ma sfatuiti sa incep.
Pentru ca este o limba foarte grea,si nu stiu cum sa incep.
M-am gandit sa ma duc la un surs de limba germana, dar as dori sa invat si eu singurica.
Va multumesc!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Prima data axeaza-te doar pe curs ca sa-ti formeze baza. Din ce inveti singura poti ajunge sa pronunti gresit si sa-ti fie mai greu dupa. Mai bine o iei atunci de la 0 si dupa incepi sa te uiti la desene de preferat in germana ca sa te obisnuiesti s-o auzi vorbita, apoi cu timpul la subtitrari etc.

| RAY a răspuns:

Cel mai important sfat care til dau dupa ce eu am invatat engleza fara vreun curs este implicarea activa in limba respectiva, nu e destul sa mergi la un curs si gata am invatat, trebuie macar 6 ore pe zi sa te implici activ pe un site german unde sa citesti si sa incerci sa scrii, desigur un lucru important este invatarea vocabularului cele mai importante cuvinte din limba germana http://www.thegermanprofessor.com/top-500-german-words/
http://www.thegermanprofessor.com/top-100-german-verbs/
recomand si cursul eurocor il gasesti pe net gratis daca nu til dau eu
http://www.gutefrage.net/
recomand si filme sa vezi in lb germana dar sa te implic la maxim asta e cel mai important, degeaba mergi la curs, vezi filme, asculti muzica, repeti o ora 2, 3 cuvinte ca tot vei uita, limba germana ca vad ca toti afirma ca e usoara e o limba grea asta e adevarul, dar totul se poate, important e sa cunosti nucleul limbi germane
3000 de cuvinte si 1000 de verbe apropo der, die, das, mare atentie la pronuntare si la sintaxa prpozitile nu se fac ca in limba romana
ich habe ein kurs in berlin gemacht =verbul e mereu dupa substantiv

| Violleta2022 a răspuns:

Limba germana nu-i o limba foarte grea, este la fel ca si franceza, ori engleza.
O limba grea este japoneza, ori coreana, chineza, araba... atunci sa te vad, nu o amarata de germana.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, iti recomand sa iei texte scurte si mai simple traduse si sa le inveti pe derost, alaturi de cuvinte. Dupa ce iti formezi cat de cat un vocabular te poti apuca de timpurile verbale si alte notiuni gramaticale

| Kogaion a răspuns:

Cel mai sigur iti gasesti un profesor si faci meditatii in particular happy

| alondrakiss a răspuns:

Bananele pe magazin play

| nocturnalmagic a răspuns:

Daca ai facut engleza la clasa poti sa folosesti ca model caietul de exemplu profesoara ti-a predat mai intai conjugarea verbului to be ( a fi) il inveti si in germana
dar eu recomand sa iti iei anumite carti cu titluri de genu " germana rapida" sau manuale dupa care sa te ghidezi
de asemenea ai putea sa mergi la centrul cultural german
am vazut ca se practica si pe aplicatii de genul duolingo eu nu sustin varianta aceasta, profesoara mea mereu spunea "caietul este sfant"