| TokioFan a întrebat:

Germana este o limba grea? Vreau sa o invat dar habar n-am de unde sa incep.Help!

4 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

Este foarte grea. Daca vrei sa inveti eu zic sa mergi la un curs, caci singur nu ai cum sa inveti pronuntii, etc. happy

| medgirl a răspuns:

Hei,eu nu cred ca e grea,daca ai dorinta de a invata, eu de exemplu am inceput singura, de pe net cu audio.

http://www.cursuri-online.info/germana/

Incearca de aici, e usor!

Succes!

| RoxyKaRoxana a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.
eu fac germana la scl de o jumatate de an, iar colegii mei de 2 ani.
e mai grea gramatica trebuie invatata exact asa cum e ( adica eu cel putin nu stiu cum sa o invat mai logic ), dar la pronuntie cred ca ma descurc. ( mai stiu si eu cate ceva findca diriga e fff draguta si mi-a dat niste fise cu reguli si exercitii petnru incepatori. nu stiu ce m-as fi facut fara ele). In concluzie, nimic nu e greu ( nici macar germana) atunci cand iti doresti sa reusesti.

| mariamarlenn a răspuns:

Germana este o limba ca oricare alta...si ca sa inveti o limba.o iei cu pronuntarea corecta a literelor.a cifrelor.scriere corecta.citire.la fel cum ai invatat engleza.usor usor.si vei invata happy