| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa invat mai bine engleza. Adica inteleg 85% chiar 90% dintr-o propozitie mai dificila dar daca intai mi-o spui nu inteleg aproape nimic pana nu o citesc. Prietena mea e exact invers, intelege cand ii spui ceva, chiar tot dar daca citeste propozitia ii varza.

Am facut meditatii 2 ani si mai mult am scris, profesoara nu ma punea sa vorbesc deloc, poate de aia am si un accent super naspa. Si mai mult am invatat engleza din jocuri si filme. Eu ma uit la un serial Pretty Little Liars, ma rog, nu conteaza, dar daca nu am subtritrarile nu inteleg. Sunt in romana.

Am fost in excursie si imi descarcasem un episod din serial dar nu avea subtritrari nici in romana, nici in engleza si nu m-am mai uitat ca nu intelegeam. Sunt asa de invidioasa pe un prieten, s-a mutat acum cateva luni in Anglia nestiind DELOC engleza iar acum o stie la perfectie. O limba o inveti cand o vorbesti, dar eu nu am cu cine. Cand sunt singura acasa vorbesc singura cu oameni imaginari in engleza, stiu sunt ciudata. =) Pentru a-mi exersa accentul, dar daca cineva ar vorbi cu mine nu cred ca inteleg. Eu stiu sa ii raspund si sa vorbesc, dar daca nu il inteleg? De exemplu acum ascultam o melodie https://www.youtube.com/watch?v=H5eEakFRSxs si mare lucru nu am inteles, pana cand am citit versurile...

Ceva sfaturi? Eu incerc sa fiu atenta la versuri dar nu inteleg decat 30% din ce zice maxim.

1 răspuns:
| Crash94 a răspuns:

Pentru început uită tot ceea ce ai învățat înainte. Descarcă-ți pe telefon aplicația Duolingo, folosește-o câteva zile, începând cu nivelul 0 și vezi dacă te ajută. Nu trebuie să fii invidioasă pe nimeni, căci nimeni nu s-a născut învățat. O limbă străină o înveți în timp. Poți învăța din seriale și așa mai departe, însă bazele gramaticii nu le vei pune în acest mod. Încearcă varianta aplicației amintită mai sus, după care apelează la filme fără subtitrare. Succes!