| Mihaela2022 a întrebat:

Locuiesc de 5 luni in Anglia,mi-am facut un prieten şi l-am mințit ca sunt englezoaică, dar el s-a prins ca il mint după accentul pe care il am.
Ştiu sa vorbesc engleza la perfecție dar nu am accentul lor!
Spuneți-mi şi mie cum sa am accentul englezesc? şi dacă se poate?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Niciodata nu vei reusi sa ai accent britanic. Daca te nasteai aici fara sa vorbesti romana atunci da mergea sa ai accent britanic. Puteai sa-i zici ca esti din wales (tara galilor) asa nu se prindea

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vai si amar de cei carora le este rusine cu originea lor! Pana la urma va afla de unde esti si doar te faci de rusine. Nu gandesti!

| Violleta2022 a răspuns:

Este doar o impresie gresita ca ai vorbi perfect fonetic engleza, odata ce ai accent puternic, daca si baiatul ala si-a dat seama.
Din pacate, oricat de bine am stii engleza si oricat ne-am starduii sa ne perfectionam accentul, nu vom reusii niciodata, fiindca nu suntem nascuti si crescuti cu engleza, ca limba nativa (materna).

| sierra1 a răspuns:

"Ştiu sa vorbesc engleza la perfecție ...cum sa am accentul englezesc?"

tu care ești perfectă, ne intrebi pe noi niște ignorante/ignoranți? Hai că ai umor

| Catrice a răspuns:

Te uiți la emisiuni im engleza, ieși în lume, vorbești mult și încerci sa imiți accentul. Cu exercițiu în câteva luni o sa începi sa ai un ușor accent.

| FreddieM a răspuns:

Urmărește canalul asta

https://youtube.com/c/EnglishwithLucy
Cheers

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu are rost să repeți acel accent, de asemenea nu are rost nici să îți ascunzi naționalitatea. Mai bine spui adevărul, doar nu îți va da în cap.

Răspuns utilizator avertizat