| CosminConstantin66 a întrebat:

Bună TPU, vreau și eu să învăț engleza de la 0.
Vreau să îmi ziceți și mie niște filme și seriale șmechere care sunt in engleză cu subtitrare in engleză.
Și alfabetul fonetic al limbii engleză.
Și mai vreau și un dicționar online care scrie cuvântul în română cuvântul cum se scrie în engleză și cum se pronunță cuvântul în engleză.
Dau fundă celui mai bun comentariu

Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

Buna. Mai intai va trebuii sa inveti alfabetul in engleza si cum se pronunta. Eu asa am facut. Uite un link cu alfabetul fonetic. (asta e un altfel de alfabet stii) http://grafitgroup.ro/lectii/fonetic.php Dar de preferabil invata prima data A, B, C, D apoi asta. Acesta te va ajuta cum sa citesti dar si primul. Dictionar online cel mai bun e Google Translate. Eu ca asta am invatat engleza. Iti vor spune unii profesori ca nu e bun. Dar s-au mai facut modificari si este mult mai bun acum crede-ma am nivel de engleza aproape nativ si cu Google Translate am invatat si eu cand am fost incepatoare.Deoarece e cea mai usoara cale. Aici iti si spune cum se pronunta cuvantul https://translate.google.com/? hl=ro#view=home&op=translate&sl=ro&tl=en&text=caine
Ok asta nu e chiar dictionar dar scrii tu cuvintele pe care vrei sa le stii. E mai usor asa.
Filme :
1. Forrest Gump 2. The King's Speech 3. The Break-up 4. The Hangover 5. 500 Days of Summer 6. The Shawshank Redemption 7. Castaway 8. Toy Story 9. The Hunger Games 10. The Social Network. Le-am numerotat. Ca sa iti dea filmul subtitrat in engleza sa te uiti on-line scrie exemplu : Forrest Gump English subtitles. http://europix.org/......es-europix
***SFAT*** UITA-TE MULT LA YOUTUBE IN ENGLEZA. Acolo au si ei subtitrari in engleza, Am un coleg la scoala a invatat engleza uitandu-se pe Youtube. Si chiar te ajuta. Eu la inceput am invatat engleza uitandu-ma pe Youtube chiar daca nu am inteles tot ce spunea acea persoana am continuat sa ma uit, nu am renuntat. Am tradus cuvintele pe care le spunea pe Google Traducere )cuvinte pe care le-am vazut in subtitrarile de pe Youtube) si acum dupa ce am exersat INTELEG tot ce vorbeste cineva in engleza. Alt sfat. Asculta melodii in engleza care iti plac si apoi cauta pe net versurile/lyrics si tradu-le in romana. Asa vei retine usor acele cuvinte noi. AM SCRIS FOARTE MULT STIU DAR CITESTE TE VA AJUTA ( scuzee am scris asa mult :))

2 răspunsuri:
| brokxy a răspuns:

Ai de capu meu mi-a luat 30 de minute sa scriu tot laughing laughing laughing