| Kamelia95 a întrebat:

Trebuie sa s[un ca am facut greseala vietii mele! Si anume m am dus la liceu pe profil uman.Acum sunt in clasa a 12a si mi am dat seama ca nu am unde ma duce.Drept? toti umanistii se duc acolo, jurnalism? nu ma atrage, litere? muritoare de foame. Sper sa ma intelegeti.M am gandit sa ma duc la meditatii la matematica anul acesta poate reusesc sa recuperez un pic.Ce parere aveti? E prea tarziu? Oare as putea face fata unei facultati bazate pe materii reale?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Incearca sa-ti amintesti care a fost PRIMUL motiv pentru care ai mers la profil uman. In mod sigur a fost pentru ca nu-ti placea/ nu intelegeai matematica/fizica/chimia.
Daca nu ti-au placut acum patru ani si, mai ales, daca nu le-ai inteles atunci, esti sigura ca le vei intelege in facultate?
In facultatile cu profil real se fac lucruri de o mie de ori mai dificile decat generalitatile din gimnaziu. Esti sigura ca, admitand ca intri la facultate, faci fata?
Jurnalismul si literele nu sunt singurele optiuni pe uman.
Incearca sa intri pe site-ul unei universitati adevarate (Bucuresti, Iasi, Cluj), ia, pe rand, facultatile cu profil umanist si cele conexe (ex: geografie, filosofie, asistenta sociala etc.) si vezi cam ce specializari au. S-ar putea sa descoperi multe chestii interesante, despre care nici macar nu auzisesi ca ar exista.
Si mai gandeste-te la un lucru: dupa facultate vei practica o meserie. Aceasta meserie trebuie sa-ti placa si, in aceasta meserie trebuie sa fii foarte buna. Esti sigura ca poti fi al dracului de buna si sa-ti placa atat de mult o meserie in domeniul real, incat s-o practici mai mult de jumatate din viata?

7 răspunsuri:
| PRamona a răspuns:

Daca vrei sa inveti intr-un an elementele de baza sa stii ca poti! DAR cartea trebuie sa fie "mancata ", daca intelegi ce vreau sa zic.
Parerea mea :daca vrei sa inveti la mate si sa te duci pe "prof real" la facultate eu zic ca daca iubesti ceea ce ti-ai ales, nu o sa ai nicio problema la invatatura!
Aproape in aceeasi sit. sunt si eu : cls X, prof. uman, mai exact teatru si din a XI-a nu mai fac : mate, chimie, biologie si multe altele laughing si pe mai departe vreau sa dau la medicina ...deci alegerea pe care am facut-o in clasa. a IX-a -sa ma duc pe prof. uman- nu a fost chiar atat de buna, dar ceea ce fac aici (teatru) ma ajuta foarte mult in viata de zi cu zi (adica te ajuta f. mult la felul cum te exprimi si multe altele)Deci, nu regret alegereahappy
Deci :"iubeste ceea ce faci" si totul o sa iti mearga struna!

| plasticstyle a răspuns:

O sa-ti fie greu, dar daca te tii de treaba, de recuperat, poti sa dai unde vrei, eu am terminat Tonitza, arte plastice, iar acum sunt anul 2 la inginerie in constructii, se poate!

| positivity a răspuns:

Crezi că poți recupera toată matematica învățată în trei ani, în câteva luni? Chiar crezi asta?

| Exilee a răspuns:

Dar ce-ai facut 3 ani de zile? :O sad

| dreamnow a răspuns:

Ai putea sa te faci diplomat. Acum depinde si ce facultate bazata pe materii reale vrei, cred ca ai putea sa te duci la medicina daca inveti biologie si chimie dar e cam greu sa recuperezi acum... Daca chiar iti doreai acest lucru ai fi inceput deja meditatiile.

| viviana269 a răspuns:

Si eu am facut la fel.sunt in clasa a9-a si am ajuns la stiinte sociale din cauza ca am gresit cand am scris in optiuni...mda.si eu voiam la stiintele naturii sau mate info, dar voi ramane aici pana intr-a 12-a pentru ca e mai usor bac-ul iar daca ma transfer ii voi ajunge cu greu din urma pe restul; dintr-a 12-a am sa iau meditatii de chimie si biologie si ma voi duce la medicina, daca nu reusesc ma fac asistenta. poate din exemplul asta te-am ajutat putin happy

| MaryMaria98 a răspuns:

Buna! Kamy, ai putea sa mergi pe domeniul turismului (fiind la liceu pe profil uman) Nu cred ca ai putea recupera cat trebuia sa inveti in clasele IX - XI ( profil uman). Parerea mea! tongue Oricum Bafta :*