| JellyBean008 a întrebat:

Trec în clasa a 10-a dar încă de pe acum mă gândesc serios la ce viitor o să am, ce facultate o să urmez.
Prima dată m-am gândit la facultatea de litere. Din a 9-a mi s-a schimbat profesoara de romana si m-a descurajat foarte mult, nu mai suport materia asta, nu știu :/
Apoi am zis ca poate m-as potrivi la management. De mică visam ca o sa lucrez undeva la biroul meu, si îmi place foarte mult să fiu organizată. Dar nu prea stiu multe despre facultatea asta... Dacă o să pot avea un job bun, dacă se câștigă bine si cum m-as putea pregăti de pe acum.
Câteva sfaturi mi-ar fi de folos, chiar dacă abia trec a 10-a, imi place să fiu pregătită, sa nu ma trezesc prin a 12-a ca nu stiu ce facultate să aleg.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Ai la dispozitie inca 3 ani de acum incolo! --- alegerea viitorului tau profesional se poate schimba de la un an la altul pe masura ce acumulezi informatie si iti descoperi aptitudini si abilitati personale.
Si pentru ca la acest moment crezi ca ti s-ar potrivi o calificare de manager, este bine sa te documentezi asupra profilului, calitatilor si pregatirea unui bun manager (internetul iti este la dispozitie!).Iti este de folos sa stii ca, dupa finalizarea studiilor universitare(licenta+ master)si fara a avea nicio experienta nu ai nicio sansa de a ocupa pozitia de manager ---doar daca detii firma proprie!