| NoMusicNoLife a întrebat:

Trec in clasa a 7-a si probabil ca voi fi sefa clasei. Vom fi aprox 30 de copii in clasa, printre care sunt cativa baieti care mereu isi fac de cap. In a 6-a trebuia sa fac liniste inainte de ora de mate, dar nimeni nu ma asculta si mereu era un haos total (atunci eram 17 in clasa ).

Plz spuneti-mi cum sa ma impun ca sa ma asculte toti?

Garantat funda pentru cel mai bun sfat!

mersi:*

19 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

In scoala generala aveam asa o colega pe care am blestemat-o multa vreme. Mereu ma freca cu ideea "te scriu" pana cand i-am zis "scrie-ma pe p..." si s-a linistit...
Ar trebui sa iti iasa din cap ideea de sef. Orice sef (mai ales in mediul scolar) e detestat (apropo, asa-i ca n-ai prieteni?). Si tu nu esti seful nimanui. Lasa-te de meseria de supraveghetor inaintea orelor si are sa-ti fie tie mai bine. Daca nu ti-o iei rau.

| NoMusicNoLife explică:

Pentru toti care au zis sa-i scriu pe o foaie pe cei care nu ma asculta, e o idee f buna, dar dp se supara pe mine si nici asa nu ii bine.

| Jadis a răspuns:

Daca spui tu ca nu te asculta este pentru ca nu le e frica de tine si continua sa faca galagie. Tebuie sa fi mai dura si mai autoritara. Eu zic sa te lasi de postul de sefa al clasei. Eu trec in a 8a si in clasa a 7a am avut si noi o sefa a clasei care trebuia neaparat sa faca liniste inainte de ora de mate (nu stii cum e profa noastra) si daca gasea profa galagie dadea vina pe sefa clasei. Si asa so intamplat si la mai multe materii. Ca noi suntem cea mai rea clasa din scoala si diriga noastra o facut un caiet al disciplinei, in care o pune pe sefa clasei sa-i scrie pe copii galagiosi (dar si ce fac ei, de ex.: 15. 02. 2010: remus arunca cu cornuri prin clasa sau ionel si andrei s-au batut)si apoi la sfarsitul saptamanii sa il dea inapoi la doamna diriginta si ea va vedea cine si ce o facut, iar diriginta le va scadea puncte la purtare. Crede-ma colegii te vor implora sa nu-i scrii in caiet si vor face ce zici tu tongue 100% garantat si recomandat

| Alexandru a răspuns:

Lasa funda, important este cum sa te descurci mai bine.
Da, intr-adevar "functia" de sef al clasei este cat se poate de agasanta, cu atat mai mult cu cat spui ca este o clasa in care haosul este rege...Va fi foarte greu sa ii impaci pe toti, plus ca unii dintre ei pot fi ciudosi pe tine si iti vor pune numeroase piedici pentru a ceda si pentru a-ti face o imagine proasta in fata profesorilor si mai ales a dirigintelui ori pentru a ceda tu, ori pentru a fi destituita din aceasta "functie"
Chiar ai putea sa porti o discutie cu dirigintele in care sa ii explici cum sta treaba.
La inceput, adopta o atitudine de clementa, daca vezi ca nu se poate trebuie sa devii mai exigenta.

Dar, pe langa toate astea, un lucru e cat se poate de clar, si anume ca nu poti fi pe placul tuturor si vei intampina multe dificultati cu ai tai colegi.

Iti urez multa bafta!

| Cristary a răspuns:

Eu zic sa pari matura (chiar daca nu esti, si nu trebuie la 13 ani, dar in cazul asta da) si sa ai o fata serioasa spunandu-le sa inceteze si sa se comporte civilizat, caci sunt la scoala nu intr-o gradina Zoo. Dar, nu stiu sigur daca functineaza, caci si la mine tot asa sunt, si nu -i opreste nimeni. Daca ei continua, ar trebui sa-i cer sfatul dirigintelui/dirigintei. Bafta.

| Mia a răspuns:

Voi sa stresati cine sa fie seful clasei, cum sa faceti liniste...Noi la liceu ne certam care sa nu fim seful clasei ca nu vrea nimeni... laughing

| Didu a răspuns:

Si eu am fost sefa clasei si am avut aceleasi sarcini in 5-8. Dar am incercat sa fiu de treaba cu ei.Nu fi dura si nu te purta ca sefa lor. Cand n-ascultau le propuneam sa spunem bancuri. Vorbea o persoana incet si era mult mai bine decat sa se alerge sau sa urle. Important e sa fiti uniti, iar tu esti sefa clasei, nu sefa lor si e important tonul cu care le vorbesti.

| AnMa a răspuns:

In aceeasi situatie am fost si eu si voi fi si anul acesta
in clasa a 6 a (adica anul acesta) eram 17 in clasa... haos total serios nimeni nu te asculta... nu ai ce face dar uite un sfat si eu trec in clasa a 7 a si daomna diriginta pune pe cel mai bun din clasa (adica cel care a avut cea mai mare media anul anterior) sef al clasei

Uite ce poti face : Ii scrii pe o foaie pe cei care nu sunt cuminti si crede-ma daca stiu ei e si mai bine si apoi dai foaia la doamna diriginta sau doamnei profesoare de matematica in cazul tau
sper ca te-am ajutat
in orice caz Bafta! o sa ai mare nevoie big grin

| Lollypop a răspuns:

Pai te inteleg perfect.Sunt si eu sefa clasei:d.Si este foarte, foarte greu.De exemplu eu trebuia sa stau cu ei cand au dat teza cei de la a 7-a pentru ca m-a rugat doamna de mate, iar noi nu aveam ora pentru ca cel de franceza nu era in scoala. O ora a trebuit sa ma chinui sa fac liniste si sa ii bag in clasa.Toti cereau la baie si de fapt nu se duceau.Eu de obicei ma inteleg bine cu toti colegii si le spun mereu cu frumosul sa faca liniste.Pai daca sunt incapatanati nu este vina mea, eu doar ii notez si ii spun dirigintei ca nu m-a ascultat in nici un fel.Cam asta e solutia, noteaza-ihappy. Sper ca te-am ajutat.Baftahappy

| ioana_6413 a răspuns:

Simplu. Faci listă, o dai profesoarei, probabil că îi ascultă şi primesc câte un 3, 4, şi data viitoare nici nu mai mişcă.
Probabil că o să se supere pe tine, şi consider că treaba asta cu şeful clasei e o tâmpenie. Mai bine i-ai spune profesoarei că nu poţi să-i stăpâneşti, şi gata. happy

| Anca_3311 a răspuns:

Eu in clasa a8a am fost sefa clasei...am facut fata la 35 de elevi, printre care mai mult de jumatate erau baieti! important e sa te intelgi bine cu toata lumea, sa te faci auzita...sa te impui! succes

Răspuns utilizator avertizat
| bubiko_8310 a răspuns:

Vb cu diriginta sau cu dirigu sa se faca sedinta.sau sa fi filmezi cu telefonul pe cine vorbeste si dirigu/a sa-i faca de ras la sedinta cu parinti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmm... cred ca cea mai buna metoda e ca sa te duci la director si sa ii zici ...cred happyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu 'maifisefaclaseisisatsabasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmeazai pe ascuns cu telefonul

| RobertVali111 a răspuns:

Pai, sa fii sef/ sefa a clasei...iti cam da batai de cap. Mai bine refuza sa fii sefa a clasei si ai rezolvat problema.

| mada_9093 a răspuns:

Buna! si eu am fost sefa clasei trei ani la rand (clasa a5a a6a a7a)si sincera sa fiu le spuneam odata sau de doua ori sa taca si daca nu o faceau ii amenintam ca ii parasc (eu nu le spuneam sa taca le spuneam sa vorbeasca mai incet ca pe ei o sa ii certe profa nu pe mine )dar eu nu i-am parat mai deloc asa ca erau multumiti. intr-adevar uneori nu ma intelegeam cu ei si ma duceam la badigard(el era de treaba si nu spunea ca eu l-am chemat spunea ca se aude galagia de la parter (noi eram la et1)si asa se facea liniste)
tu trebuie sa fi foarte atenta si cand vezi un prof mai tantalau care are incredere in tine sa ii scapi dintr-un necaz si apoi vor fi mult mai cuminti
sper ca ti-am fost de ajutor
succes!

| Zana_2054 a răspuns:

Pai sfatul meu este sa fii tare in gura cu ei si sa vorbesti asa cum trebuie ca sa te faci respectata si sa isi dea seama ca tu nu esti asa cum cred ei si ca ei sunt cei mai smecheri din clasa si fac ce vor! Daca asa nu merge pe cei care nu sunt cuminti ii scrii pe o foaie si ii dai foaia dirigintei si aceasta ia masuri! Astfel o sa-si dea seama ca "smecheria" lor nu le aduce decat probleme! succes!