| Victorita15 a întrebat:

)* As vrea sa ma sfatuiesc cu voi. Sunt sefa clasei. Am multe obligatii, printre care una este sa fac liniste in clasa atunci cind profesorul nu e prezent. Chestia e ca..In clasa noastra, majoritatea baietilor sunt foarte needucati, galagiosi si nu asculta din prima observatie. Respectiv, incep sa strig. Strig de foarte multe ori. Nu prea am multi prieteni in clasa si ma gindesc ca si persoanele pe care le consider prieteni adevarati ma comenteaza pe la spate. Consider ca multi vorbesc despre mine rau pe la spate. Deasemenea, nu vreau ca baiatul pe care il plac sa se gindeasca ca vreau doar sa detin controlul si sa fiu sefa. Deci intrebarile mele sunt: 1) Ce sa fac ca sa nu ma considere sefa si ca oamenii sa nu ma vorbeasca pe la spate? 2) Cum sa fac liniste in clasa fara ca sa strig? Cum sa ma comport?

Răspuns Câştigător
| ДdД a răspuns:

O problema des intalnita... chiar si la liceu unde ar trebui sa fim mai maturi. deci sa ne comportam mai civilizat... dar din pacate nu este asa,sugestia mea este urmatoarea:vorbeste cu diriga/dirigul ta/tau si spune-i ca responsabilitatea ca mentinator a linistii in clasa nu ti se potriveste si ca unui baiat i s-ar cuveni acest 'post'. Iti sugerez sa ii propui un baiat deoarece baietii se mai asculta intre ei cand vine vorba de o ierarhie, insa o fata in fata unor baieti ca in ziua de azi si avand aceasta responsabilitate nu are cum sa faca fata. Dupa parerea mea in ziua de azi e mai mult un chin decat o onoare sa fi sefa/seful clasei pentru ca toate oalele ti se sparg tie in cap, deci pot sa spun ca esti extrem de norocoasalaughing). Stiu ca nu este de ras comportamentul pe care il au copii/adolescentii in ziua de azi dar vroiam sa fac o glumita, sper ca nu te superi, nu fac misto de intrebarile de pe site dar mai adaug cate ceva amuzant(esti a doua, asa ca nu obisnuiesc sa o fac prea des)winking

Sper sa rezolvi problema! Noapte buna!

| Victorita15 explică (pentru ДdД):

Mersi mult pentru sugestie!

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nu stiu de ce te stresezi sincer referitor la linistea in clasa. Sunteti copii, e normal sa faceti galagie si sa va razvratiti. Tu ca sef de clasa ar trebui sa te concentrezi pe chestii productive: Organizare de evenimente, organizari de excursii cu clasa, metode prin care orele sa fie mai amuzante, activitati extracurriculare. Nu sa te stresezi cu galagia. Asta e pueril, fara suparare. Intelege ca sunteti niste copii. Tin minte cand eram eu prin generala ce bucurie era cand nu venea un profesor. E o etapa normala din viata unui om, sunt bucurii normale si reactii de asemenea normale. Gandeste-te ca ele sunt tolerate de persoane mature, e absurd deci sa nu fie tolerate de colegi de generatie. Incearca eventual sa le limitezi reactiile dar nu o fa tipand. Gandeste-te putin la ce faci tu: Tu ii faci pe cei care tipa sa taca facand exact ce fac ei: tipand. Cauta o metoda alternativa. Fa-te respectata, nu temuta.

| Victorita15 explică (pentru TheAce):

Mersi foarte mult! Chiar m-ai ajutat. Asa voi face!

| BeetweenUs a răspuns:

Cati ani ai? Mai mult de 12 nu iti dau. happy

| Victorita15 explică (pentru BeetweenUs):

Chiar am 12. Pentru mine e un lucru important. Nu vrei sa-mi raspunzi cu seriozitate, sau macar cu un pic de respect, mai bine nu spune nimic. La revedere de pe pagina mea!

| blacksoul69 a răspuns:

Fii baietoasa rupele c****lelaughing

| Victorita15 explică (pentru blacksoul69):

Va rog! Fiti seriosi! Pentru mine e important, nu vreau glume prostesti!