| AndreiB147 a întrebat:

Buna!
Trec in clasa a X-a in toamna, profil stiinte ale naturii, si am o intrebare in legatura cu examenul de bacalaureat: Am auzit ca incepand din anul 2016(anul in care sustin examenul) se va introduce o proba din "stiinte", care va include biologia, chimia si fizica invatata de-a lungul liceului.Acum intrebarea mea este, ce ar putea include acel examen? La cum sunt structurate manualele si materia in general, nu stiu cum se va face o selectie a lectilor introduse in aceasta proba.O alta intrebare este daca acest examen din stiinte este o certitudine, deoarece in cazul in care este am de gand sa ma apuc deja de acum de invatat.

1 răspuns:
| cooldreams a răspuns:

Suntem - aproape - la acelasi nivel. Am auzit si eu de chestia asta, dar nu e inca sigur. (Stai, daca ma gandesc bine, eu scap la mustata! big grin). In orice caz, nu ar fi corect sa-i puna pe cei de la jumatatea liceului sa dea proba asta, deoarece multi au invatat la o stiinta perntru bac si le va fi greu sa recupereze materia din 2-3 ani. Pe de o parte, biologia, chimia si fizica merg mana in mana, deci un subiect care le include pe toate trei nu ar fi complicat. Dar, repet, nu e sigur. Cu siguranta ca profesorii ne vor anunta daca e, dar pana atunci, iti recomand, ca orice eventualitate, sa nu neglijezi nicio stiinta. Iar cu privire la manuale, nu te teme: ministerul se va descurca CU SIGURANTA! Uita-te la el acum!
Bafta!