| Nimeni91 a întrebat:

Buna tuturor! Am cautat pe net si nu am gasit cum ca ar fi picat vreodata la bac la romana nuvela istorica si romantica "Alexandru Lapusneanul" strict, insa am gasit subiecte la partea a 3 a legate de nuvela, tema si viziunea despre lume intr-o nuvela. Intrebarea mea este:
Dat fiind faptul ca, Costache Negruzii nu e autor canonic, il pot omite la operele de invatat pentru bac? Adica, in programa spune clar, studierea a cel putin o opera a fiecarui autor canonic, iar cand au aparut in subiecte autori care nu sunt canonici, am vazut ca au dat la alegere dintre doi scriitori.
Voi cum procedati: va axati doar pe autorii canonici sau îi studiati profund si pe ceilalti? Precizez ca sunt la filologie, clasa a 11 a, am inceput sa imi fac eseurile, motiv pentru care va intreb si pe voi.
Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| popi a răspuns:

3. Punerea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare

3.2. Construirea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural românesc, prin integrarea şi relaţionarea cunoştinţelor asimilate

Continuturi asociate: secolul al XIX-lea – începutul secolului al XX-lea (perioada paşoptistă; criticismul junimist)

Chiar daca Costache Negruzii nu este autor canonic, in programa intra pasoptismul. Iar singurul text reprezentativ al pasoptismului care a fost studiat in liceu este Alexandru Lapusneanul.

| Nimeni91 explică (pentru popi):

Multumesc mult de lamurire! Am cautat aceasta informatie peste tot, am mai intrebat si cativa prieteni, care mi-au spus ca profesorii de la clasele lor le-au transmis sa se axeze pe autorii canonici.

Multumesc din nou!