| Nimeni91 a întrebat:

Buna tuturor! Am discutat cate ceva cu o prietena, care este in clasa a 12 a, eu fiind in clasa a 11 a. Ea a spus ca pentru competentele la limba romana, profa nu i-a pregatit deloc. As vrea sa stiu cum decurge o astfel de proba: competentele la limba romana; sunt si orale si scrise?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, la ce pregatire va asteptati? Este pandemie si nu face nimeni pregatire...
Inca nu se stie daca competentele se vor da anul asta oral, sau scris ori amandoua,
Ministerul Invatamantului nu a decis inca.

| Nimeni91 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns! Mu ma refeream la pregatire fizica, ma refeream la faptul ca profa nici nu le-a spus cum vor fi probele(daca vor fi), nu le-a spus nici daca trebuie sa cunoasca anumite informatii, sau daca aceste probe sunt constituite din informatii simple, pe care le stiu deja. Pregatirea trebuIe facuta la clasa, fie ore online sau nu. Nu ma refeream la pregatire in sensul de ore suplimentare, ma refeream la o explicatie, la un sumar in ceea ce priveste tematica probelor, sau, poate, cum arata subiectele. Eram si eu curioasa in legatura cu acest aspect, deoarece, cum am mentionat, prietena mea mi-a spus doar ca si ea stie exact la fel de mult ca si mine, mai nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nimeni91):

Pai profa nu are de unde sa stie ceea ce Ministerul invatamantului nu a anuntat inca.
Ce explicatii sau sumare sa va dea, daca nici ea nu a primit informatia necesara?
Cautati si voi ce s-a dat anul trecut si va inspirati.

| Nimeni91 explică (pentru Violleta2022):

Nu eu sunt in clasa a 12 a, multumesc oricum! Cum am spus, eram doar curioasa despre felul im care s-au desfasurat competentele in anii trecuti.