| Aly2012 a întrebat:

tuturor! As avea o intrebare, si va rog mult, cine stie ceva in legatura cu asta, sa imi raspunda. Cum se transfera un elev de aici, de la noi, la o scoala din alta tara? Adica ce acte trebuie, detalii...etc. Va rog mult sa scrieti, orice stiti in legatura cu asta! Astept raspunsurile voastre!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Fiecare tara are cerintele sale pentru sistemul propriu de invatamant.Mai mult, chiar si fiecare scoala are cerintele ei.

S-ar putea sa ai nevoie de vizarea actelor de studii efectuate in Romania. Pentru aceasta, documenteza-te in sectiunea "Vizarea actelor de studii pentru plecarea din Romania":http://www.cnred.edu.ro/#Vizare
Cauta tara in care pleci pe site-ul ENIC-NARIC pentru a lua legatura cu autoritatile competente din tara de destinatie.

| Aly2012 explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult pentru informatii! Am o sora in clasa a V-a si pe ea ar vrea sa o duca mama de anul viitor in Austria. Doar ca e o situatie mai speciala, parintii nostri sunt despartiti, dar n-au divortat inca. S-ar putea sa trebuiasca ceva acord de la tata, pentru a o putea transfera mama?

| alessia5158 a răspuns (pentru Aly2012):

Fiind minora evident ca, pentru a trece frontiera, este nevoie de acordul celuilalt parinte (sub forma unei declaratii notariale).

| Danutzul2000 a răspuns:

Aceleasi acte care leai dat si la tine la scoala