| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, de ce personajul principal din "Jocul Ielelor" se sinucide cu un revolver?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta?

"Văzând că nu reușise să obțină ceea ce urmărea, Șerban Saru-Șinești vizitează redacția în persoană. El îi arată lui Gelu Ruscanu scrisoarea tatălui său (păstrată de fostul secretar), în care declara că se va sinucide. Vestea că tatăl său nu murise într-un accident de vânătoare, ci se împușcase cu revolverul adus de iubita lui, îl șochează nespus pe protagonist. Trauma este atât de puternică încât tânărul urmează întocmai pașii tatălui său: când Maria Șinești îl vizitează la redacție, Gelu Ruscanu se sinucide cu revolverul adus de ea."

| Curious2 explică (pentru DoarBogdan):

Da, exact asta este citatul.
Gazetarul Gelu Rucsanu se sinucide cu revolverul la fel ca tatal sau.

| EcceHomo a răspuns:

Din lipsă de originalitate.

| Curious2 explică (pentru EcceHomo):

A, adica tu vrei sa spui ca, daca ar fi fost original, s-ar fi sinucis cu o alta arma?
El a preferat sa foloseasca metoda clasica, adica sa se sinucid acu un pistol/revolver.

| EcceHomo a răspuns (pentru Curious2):

Dacă piesa ar fi fost scrisă in zilele noastre, probabil, autorul ar fi ales o altă moarte pentru Gelu, privarea de somn, de exemplu.Dar cum lui ii plăceau armele, a ales ceva demn de un idealist.

| Onlyme3991 a răspuns:

Deoarece pentru asta a fost plătit!
Și eu aș face la fel!