| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! Sunt in clasa a 11 a si m-am apucat sa invat pentru bac, am invatat si pana acum zilnic, insa am inceput sa ma pregatesc in modul mai serios, am inceput sa imi fac eseurile, am facut vreo 4 pana acum. Ma gandesc sa imi cumpar o carte cu sinteze la istorie si o carte cu teste pentru sociologie cu un memorator.
Intrebarile mele sunt: credeti ca am timp sa fac eseurile la romana pana in toamna? Ma gandeam in luna aceasta sa fac, cate un eseu pe zi, urmand sa avem 1 luna vacanta.
Daca ma apuc acum de invatat, credeti ca voi avea timp sa ma axez pe toate elementele din programa? Este asa de speriat examenul acesta?
Voi cand v-ati apucat de invatat pentru bac?
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cel mai rău caz te-ai apucat prea devreme, clar nu prea târziu.

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Si eu care credeam ca nu o sa am timp sa cuprind toata materia?! Serios acum, eu sunt ceva mai "incuiata" la istorie, la romana si la sociologie nu am probleme, pot face perfect la ambele primle edoua subiecte, din ce am lucrat la clasa cu profesorii mei, trebuind doar sa inteleg si sa reusesc sa interpretez niste definitii de la sociologie, iar la romana trebuie sa ma axez pe subiectul 3 foarte bine, iar la doi trebuie sa mai invat unele curente literare care se fac ceva mai tarziu. La istorie este marea mea problema, nu stiu sa invat la istorie, am incercat sa ma inregistrez si sa ascult, sa imi subliniez elementele imporatante, sa invat ca pe o poveste, fara sa ma axez pe retinut cuvant cu cuvat, sa inteleg istoria ca pe o carte buna, sa inteleg actiunea ca pe cea a unui film, ei bine, nu am reusit, nu inteleg cum altii pot face acest lucru, eu nu, asa ca cea mai buna metoda ramane tot invatatul mecanic, singurul lucru care ma face sa retin. De asta ma apuc de acum, ca sa am timp destul sa inteleg anumite aspecte si sa nu ma chinui la anul.
Multumesc de raspuns!

| Marian7777 a răspuns:

Sunt a 12-a. Oarecum e bine să ai eseurile și să le înveți, dar poeziile pe care le vei face în a 12-a majoritatea și câteva opere e mai ușor să le înveți după ce ți-au fost explicate.
Nu e de speriat bacalaureatul dacă înveți, bineînțeleshappy
Dar te asigur să nu te lași în ultimele 2 luni înainte de bac să înveți la toate cele 3 materii că o să depui un efort maxim.
Învață ceea ce ai făcut până acum și e ok la română. La istorie trebuie să ți se predea materia de a 12-a că așa să o înveți din cărți e chinuitor și muult. Ai timp și în a 12-a să înveți tot dacă cunoști cum să te organizezi! happy

| Nimeni91 explică (pentru Marian7777):

Multumesc mult de sfaturi! Am uitat sa precizez, la istorie am inceput deja materia de bac la scoala, predata si explicata de profesor inca de pe acum, pentru ca la anul sa avem timp sa ne axam si pe teste, am inceput cu "Romanitatea romanilor in viziunea istoricilor", iar profesorul de la clasa mea a spus ca daca dorim, ne putem cumpara si cartile de sinteze recomandate de dansul, ca sa avem si alte detalii, deoarece, iti dai seama ca nu poate sa ne predea fiecare detaliu, ne-a mai spus si ca acele carti contin o materie mai profunda, pe care o putem citi pe vara ca sa ne fie mai usor sa ne amintim informatiile, acele lectii predate la clasa fiind sinteze facute strict de profesorul meu, deci cam toate lucrurile d ecare am avea nevoie, fara plusuri inutile. La romana ma apuc sa fac eseurile strict la operele pe care le-am studiat pana acum: Floarea albastra, Harap Alb, O scrisoare pierduta, Baltagul, Ion, Plumb, Maitreyi, anul asta trebuie sa facem Enigma Otiliei, Intaia noapte de dragoste, ultima noapte de razboi, si bineinteles ca ma mai facut si alte opere, insa doar acestea fac parte din operele autorilor canonici, iar pe restul le voi face pe parcurs, dupa ce mi se explica la scoala.
Multumesc mult de sfaturi! Chiar nu vreau sa las materia sa se aglomereze, de aceea ma apuc de acum.☺. Succes anul acesta!

| Marian7777 a răspuns (pentru Nimeni91):

E foarte bine dacă profesorul a început de pe-acum să o predea. Mai mult timp de învățat și axat pe variante.
Eu știam că la Română ar trebui să ai deja eseurile după ce terminați opera respectivă, adică așa făceam eu sau primeai de la profesor eseul deja făcut. Sociologia e ușoară pentru cei care o înțeleghappy eu sunt cu Geografialaughing
Oricum dacă înveți din timp, mai repeți și când ajungi să dai simulări sau teste îți vei aduce aminte și va fi mai ușor și te axezi pe ceea ce ai lipsuri. Eu dau și simulări pe clasă, ceea ce mă ajută extraordinar că așa înveți vrând-nevrândhappy
Și nu uita că bacul nu e fff important, adică este bineînțeles, dar fă lucruri pe care le vei ține minte cu drag, ieși cu prietenii, stai cu eii. eu asta fac, îmbin învățatul cu lucrurile care cred eu ca ar fi mult mai importante, adică prietenia cu cineva. După ce dai bacul rămâi cu el, nota și cam atât, dar o să-ți aduci aminte de momentele funny în timpul liceului!
?

| Nimeni91 explică (pentru Marian7777):

Da,asa e, ai dreptate, imi fac timp si de iesiri la sfarsitul saptamanii, sambata sau duminica, dar ma axez pe invatat in timpul saptamanii, deoarece trebuie luat si acest examen.
In legatura cu eseurile, da, le-am primit de la profa, insa nu sunt conform baremului de bac, deoarece pe unele le-am primit in clasa a 9-a sau in a 10-a, nu au unele dintre ele trasaturile necesare pentru incadrara in curent, altele sunt mai simple, deoarece ne-au fost predate strict pentru nivelul clasei din acei ani, nu pentru bac, asa ca acum, cand am inceput sa ma uit prin ele ca sa vad care se pliaza dupa barem, am descoperit ca trebuie refacute aproape toate, asa ca trebuie sa ma apuc de ele.
Multumesc de sfaturi! Succes in continuare!