| nobody998 a întrebat:

Bună tuturor, nu mă prea pricep la școală în materiile reale de aceea aș vrea măcar să mă fac evidențiată la materiile umane, de exemplu la limba și literatura română, ce aș putea să fac ca să fiu cea mai bună din clasă la acest obiect? Pe semestru am nota 8 dar sunt sigură și știu că merit mai mult, citesc foarte multe cărți în special literatura română. Aș vrea să progresez dar am colege tot foarte bune la literatură, aș vrea să fiu mai bună ca ele ca să pot pleca la olimpiadă, vă rog ajutați-mă, dau funda!

2 răspunsuri:
| XxTerrorxX2 a răspuns:

Pai in primul rând multa voință si perseverenta. In al doilea rând, exercitiile suplimentare ajuta foarte mult si, in schimb, poti sa ii le arati si la profesoara si te alegi cu un 10.
P.S, o relatie buna cu profesorul nu strica nicicând, iar daca tot ce am zis eu nu te ajuta, si meditatiile ar putea fi o optiune bună

| TheMisunderstood a răspuns:

Buna! In primul rand, ai nevoie de foarte multa vointa, la care se adauga si mai multa munca. Depinde si de ce clasa esti, daca esti a8a sau mai mare ti-as sugera sa incepi sa citesti si critica literara, nu doar carti pur si simplu. Un alt lucru pe care l-ai putea face ar fi sa intrebi un profesor de romana cum poti evolua, ce carti ar trebui sa citesti sau de unde sa faci exercitii, iar daca vrei sa mergi la olimpiada ar trebui sa faci din timp subiecte pe care le gasesti ori pe net, ori in carti. Dupa ce le rezolvi ai putea sa le dai profesorului de la clasa sa se uite peste ele, sunt sigura ca va accepta, pana la urma e si interesul lui. Si eu sunt olimpica, atat la literatura cat si la limba romana, iar majoritatea experientei pe care o am am acumulat-o din exercitiu, am facut numeroase eseuri, toate verificare de profesorul de la clasa. Multa bafta iti urez!