| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, o profesoara de informatica a fost la mai multe conferinte in SUA.
La ore, ea ne-a spus ca, in SUA, sunt tot felul de ocupatii / profesii /meserii, adica sunt foarte diversificate.
Este adevarat?
Spre exemplu, in megalopolisuri, precum New York, gasesti tot felul de profesii, meserii, ocupatii, nu?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o noutate ca exista locuri de munca? Crezi ca numai in Sua se munceste sau cum?

| sierra1 a răspuns:

și la Însurăței (îmi scapă județul) găsești tot felul de meserii și ocupații

| Catrice a răspuns:

Pai normal, la noi găsești numa un job: angajat cu doctorat la frecat menta.

| johnnny123 a răspuns:

Omule, sincer acum, tu esti in clasa a II-a? Pentru ca daca ai mai mult de 8 ani si pui intrebari din astea, ai o problema serioasa.

Ce fel de om poate pune intrebarea "In SUA exista tot felul de ocupatii?" Ai aterizat acum pe pamant?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Parca-s intrebari puse de un copil de 5 ani care incepe sa descopere realitatea.

| Curious2 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai tu de unde stii lucrueile astea?
Eu acum le descopar, na.

| goguPatent a răspuns:

Si in Romania nu gasesti?

| Alverto a răspuns:

Salut
In toate țările există locuri de munca și ocupații, doar salarii diferite big grin

| RKBlue a răspuns:

Wow!
Intr-o tara cu 330 de milioane de locuitori sunt tot felul de job-uri!
Chiar trebuia sa va spuna cineva! Trebuie anuntata televiziunea nationala si sa se introduca in manualele de matematica si istorie!

De ce sa ne folosim creierul si sa raspundem logic la niste intrebari cand putem pune intrebari pe TPU(pe care copiii de 8 ani nu le-ar pune, din cauza rusinii de a se face de ras)?

| Curious2 explică (pentru RKBlue):

Tu nu ai ce cauta la mate-info sau stiinte ale naturii, mai degraba filologie sau stiinte sociale.

| RKBlue a răspuns (pentru Curious2):

Caut ce vreau unde vreau.
Si cu mate-info faci ceva, spre deosebire de uman care scoate someri si analfabeti pe banda rulanta.

| Daiana19322 a răspuns:

Da, in SUA ocupatiile sunt poate ceva mai diversificate decat in Romania. Si in Romania sunt diversificate, doar ca la noi unele job-uri sunt inca necunoscute de majoritatea oamenilor.