| Valytzzu2013 a întrebat:

Buna tuturor sunt in clasa a 9 a, si nu imi iasa media la matematica pana acum, pe semestrul 1 mi-a iesit fix 5 din ce am vorbit cu cei de a 10 a au spus ca o sa ne mai dea teste mai usoare sa ne ajute...

Cunoasteti pe cineva care a ramas pe vara in a 9 a?

PS: Am fost cuminte, am scris tot la ore, am iesit la tabla.

5 răspunsuri:
| Cristiann25 a răspuns:

Din cauza asta e tara asa cum e, din cauza oamenilor ca tine care trec pe pile, pe "hai sa nu-l las ca imi e mila de el". Copii analfabeti care stati sa va jucati la calculator tot anul sau colindati toate barurile si apoi "aoleu ce ma fac raman pe vara". Olimpicilor!

| Valytzzu2013 explică (pentru Cristiann25):

Da am colindat si barurile, problema e ca am fost plecat din tara foarte mult mau pasionat bani mult daca intelegi...

| Cristiann25 a răspuns (pentru Valytzzu2013):

Da te inteleg pentru ca si eu merg doar dupa doua chestii:sanatatea in primul rand si apoi banii. Dragostea da-o naiba.Pana una alta lasa astea si termina-ti scoala, invata si asa o sa poti face si bani!

| Roza21 a răspuns:

Trebuie sa inveti. Macar chestiile simple gen formule teoreme. Degeaba stai si scrii daca nu intelegi ceea ce scrii. Trebuie sa iti pui mintea la contributie. Ai o vara intreaga la dispozitie sa recuperezi. Fara ambite nu reusesti nimic in viata. Lucreaza din fiecare capitol macar 30-40 de exercitii si invata poate daca ii arati profesoarei ca ai lucrat si te descurci cat de cat si la testul de la corigenta sunt sigura ca o sa treci. Mult succes si alta data sa nu mai lasi lucrurile sa iasa de sub cntrol;)
Si atunci cand inveti nu invata in sila. Incearca sa intelegi ceea ce inveti pe net gasesti meditatii online pe gratis la matematica si sunt foarte bine explicate lectiile.
Depinde doar de tine cum vrei sa iti organizezi viata
Sper ca iti sunt de ajutor aceste cuvinte si sper sa te motiveze sa depasesti acest prag.
Orice problema are o rezolvare
Uite aici link-ul cu meditatiile
http://math-pdr.com/liceu.html
Succes

| Roza21 a răspuns:

Si sfatul meu e sa te apuci chiar de maine. E greu sa recuperezi in 3 luni materia de un an.
Matematica se invata cu pixul si hartia. Trebuie sa lucrezi foarte mult
Succes la invatat.