| DSD989 a întrebat:

Buna TPU sunt la profil de filologie si profesorul de matematică are ceva cu mine, pe sem 1 am avut media 5 si acum am dat un test unde am gresit mult si sunt sigur ca iau 3 si nu vreau sa rămân pe vara, voi trece in clasa XI si nu voi mai face matematica, am o colega care urla si vorbeste si face crize si copiază la teste si profesorul nu o vede dar ii da note mari si eu care sunt cuminte si nu vorbesc imi da note mici.Ce credeti ma lasa pe vara? Sau o sa ma scot cu încă o nota ca asta e prima pe semestrul asta si mie tare frica ca ma va lasa pe vara desi incerc sa învăț matematica gresesc la cele mai usoare si le pot rezolva pe cele mai grele, si cand vad un exercițiu pe care nu l-am facut ma panichez si nu stiu ce sa fac.Dau funda! Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi cum sa fac sa nu ma lase si daca credeti ca ma lasa sau nu.

Răspuns Câştigător
| Lina1993 a răspuns:

In primul rand, nu are profesorul ceva cu tine, daca stiai raspunsurile doar nu-ti punea nota mica. In al doilea rand, profesorul pune notele dupa cat de bun e testul, nu dupa comportamentul vostru, iar probabil ce era copiat de fata aia, era scris bine. O solutie ar fi sa faci meditatii. Vezi daca poti face meditatii chiar cu profesorul, stiu ca se mai practica uneori. Si incearca sa scoti macar nota de trecere la teste, nu trebuie' sa stii materia la perfectie.